
Finanční trh na druhou stranu očekával v průměru růst o 1,8 procenta a je tak výsledkem naopak mírně zklamán. Pásmo tržních odhadů bylo však tentokrát neobvykle široké, což jen odráží zvýšenou mírou nejistoty.
Meziroční růst ekonomiky zpomalil z 8,1 procenta na 2,8 procenta. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, konkrétně s třetím čtvrtletím roku 2019, byla úroveň ekonomické aktivity nižší o 2,9 procenta.
Na výkon českého hospodářství ve třetím čtvrtletí působily problémy v automobilovém průmyslu. Ty jsou spojeny s celosvětovým nedostatkem základních materiálů a vstupů do výroby, jejichž nabídku i nadále omezují překážky spojené s koronavirovou pandemií.
Výrobcům automobilů chybí zejména čipy, v důsledku čehož řada z nich musela ve třetím čtvrtletí přistoupit k omezení či úplnému přerušení výroby. Tento negativní vliv pravděpodobně přetrvá také po velkou část čtvrtého kvartálu.
Růst ekonomiky tak pravděpodobně podpořila především domácí poptávka tažená spotřebou domácností a investicemi. Pozitivně v tomto ohledu působilo téměř úplné uvolnění protiepidemických restrikcí, stejně tak i stále nízká srovnávací základna.
V důsledku horšího výhledu pro druhou polovinu roku vlivem problémů v automobilovém průmyslu jsme významně snížili náš odhad celoročního růstu ekonomiky ze 4,2 procenta na 1,9 procenta. Včerejší lepší výsledek však dává naději, že by se její růst mohl nakonec udržet nad dvěma procenty. Pro příští rok očekáváme zrychlení růstu na 3,5 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)