
Ačkoliv výroba v průmyslu za loňskem i nadále zaostává, je zjevné, že pokoronavirový propad produkce výrobní sektor postupně odmazává, a to rychleji, než se čekalo. K tomu mu pomáhá především nárůst poptávky ze zahraničí s tím, jak k oživení dochází také v ostatních ekonomikách.
Výrazně se situace zlepšila také v automobilovém průmyslu, kde již produkce klesala meziročně jen o 0,7 %. Dobrou zprávou je i nárůst hodnoty tamních nových zakázek, která se zvýšila o necelých deset procent. Celkově se však hodnota nových zakázek v průmyslu snížila o 3,6 %, zejména vlivem strojírenského a chemického průmyslu, který se stále nachází ve výrazném poklesu.
Brzdou rychlejšího oživení produkce v průmyslu je i nadále pokračující narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, k němuž došlo v důsledku předchozího uzavření jednotlivých ekonomik.
Vlivem zvýšené nejistoty chybí především poptávka po investičním zboží nebo zboží dlouhodobé spotřeby. Na to ukázala i data hrubého domácího produktu z minulého týdne.
Stejně jako zbytek ekonomiky, vyhlíží také průmysl podzimní měsíce s obavami. Půjde především o další vývoj koronavirové pandemie. Opětovné uzavření ekonomik, a tedy i přerušení zahraničního obchodu, by totiž bylo pro exportně orientovaný průmysl katastrofou.
I při sebelepším vývoji v druhé půli roku, však průmysl za celý letošní rok s největší pravděpodobností vykáže pokles produkce. Probíhající oživení totiž stále stojí na chatrných základech, zatímco jarní propad ekonomiky byl bezprecedentně hluboký.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)