Česká ekonomika utrpěla obří šok. Padá hlouběji, než se myslelo

Statistici dnes zpřesnili data o vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku. Podle aktuálního odhadu došlo k meziročnímu poklesu hrubého domácího produktu o 11 procent. Původní odhad kalkuloval s poklesem o 10,7 %. Nová data nám potvrdila, že česká ekonomika utrpěla nejhlubší propad ve své historii. Jasně se přitom prokázal silně negativní vliv restriktivních opatření proti šíření koronaviru na vývoj hospodářství.
Výroba byla odstavena, případně citelně omezena během druhého kvartálu ve všech tuzemských automobilkách. Ilustrační foto: TPCA

„Nelze vyloučit, že se i tyto výsledky ještě dočkají citelné revize, která může být oběma směry, a to kvůli značné míře nejistoty, kterou jsou ekonomické odhady v době koronavirové zatíženy,“ říká ke statistickým údajům Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Podle něj je však i podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletní propad české ekonomiky znatelně méně výrazný, než propad ekonomiky EU jako celku. „Přitom v prvním čtvrtletí se mírně výrazněji propadala naopak česká ekonomika,“ podotýká ekonom.

Meziroční pokles ekonomiky byl podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma společnosti BH Securities, způsoben nižší zahraniční poptávkou a poklesem spotřeby i investic. Výdaje domácností meziročně klesly o 7,6 procenta. „Výpadky byly zaznamenány především u spotřeby předmětů s dlouhodobou trvanlivostí a výdajů za služby. V rámci investic byl zaznamenán největší propad u strojního vybavení a dopravních prostředků,“ vysvětluje.

Podle Kovandy propad české ekonomiky způsobilo ve druhém čtvrtletí především ochromení na mezinárodní scéně. Tuzemské hospodářství stahoval dolů zejména prudký propad odbytu v zahraničí. „Zahraniční poptávka má pro malou otevřenou ekonomiku typu Česka zásadnější význam, než je tomu v případě řady jiných ekonomik,“ vysvětluje ekonom.

Pokles zahraničního odbytu silně poznamenal export a samozřejmě zpracovatelský průmysl, jehož produkce je pilířem tuzemského vývozu. Průmysl byl současně zasažen odstávkami výroby, k nimž ve druhém čtvrtletí ze zdravotních důvodů docházelo zejména v dubnu, ale také částečně v květnu. „Výroba byla odstavena, případně citelně omezena během druhého kvartálu například ve všech tuzemských automobilkách,“ připomíná Kovanda.

PSALI JSME:
Český průmysl v červnu zklamal, dolů jej stáhl propad automobilového segmentu

„Vypnutí“ ekonomiky zároveň velmi tíživě dolehlo na oblast obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.  Koronavirové krizi naopak dokázal vzdorovat sektor informačních a komunikačních technologií, jehož ekonomický výkon meziročně stoupl o zhruba procento. IT sektor těžil z přesunu výrazné části ekonomiky i její poptávky do on-line sféry, která získala na atraktivitě i ze zdravotních důvodů, neboť umožňuje ekonomickou aktivitu z velké části bez osobního setkávání lidí.

„Nyní již ekonomika opět roste,“ říká ekonom Komerční banky Martin Gürtler a dodává, že oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji, než se původně čekalo. „Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim,“ varuje ekonom.

Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru. Již nyní se počty nakažených zvyšují a s koncem letních prázdnin spojených s návratem do škol a zaměstnání se na tom pravděpodobně moc nezmění. „To si uvědomují i podnikatelé, především pak ti v oblasti služeb a obchodu, kteří se obávají opětovného uzavření ekonomiky nejvíce a jejich důvěra v další hospodářský vývoj tak klesá,“ vysvětluje Gürtler.

PSALI JSME:
Pesimismus v české ekonomice polevuje

Problémem podle něj je, že i samotný pokles důvěry bez toho, aby se obavy opětovného uzavření ekonomiky naplnily, může probíhající oživení zbrzdit. „Ekonomika tak pro podzimní měsíce potřebuje především jasný plán ve vztahu k tomu, jaká opatření budou přijata ve chvíli, kdy se situace kolem koronaviru výrazně zhorší,“ podtrhuje Gürtler.

„Zůstáváme optimističtí a věříme, že oživení ekonomiky bude pokračovat i v nadcházejících měsících. Pro letošní rok tak očekáváme pokles českého hospodářství o pět procent a v roce následujícím pak jeho růst o šest procent,“ říká ekonom Komerční banky. „To nejhorší již máme za sebou,“ myslí si Štěpán Křeček. Situace by se podle něj v následujících čtvrtletích měla zlepšovat. Celkový pokles našeho hospodářství za letošní rok odhaduje hlavní ekonom BHS kolem úrovně 7,5 procenta.

Také podle Kovandy se v dalších čtvrtletích výkon ekonomiky bude postupně zlepšovat, resp. její propad bude zmírňovat, situace na trhu práce se ale naopak zhorší. „Za celý letošní rok se ekonomika propadne o osm procent, v příštím roce lze počítat s růstem 5,5 %, který ovšem bude do značné míry odrážet právě dramaticky sníženou základnu meziročního srovnání,“ upozorňuje Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Optimističtější podnikatelé, pesimističtější spotřebitelé

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud povede stát šílená trojka Bureš+Šillerka+Venezuela Maláčová tak bude jen hůř.Zlatý Kalousek,který dobu největší ekonomické krize zvládl na jedničku a byl oceněn jako ekonom roku.

    • Ekonom roku ještě na vánoce, kdy od podzimu vládla světová krize se v televizi dušoval, že nás to nezasáhne:-)
      Potom šlápl tak na brzdu, že roky trvalo, než jsme se z toho vyhrabali, zřejmě žijete v jiné zemi….

  2. Za vše může vymyšlená pandemie COVID-19. Již je většina celého světa přesvědčená o jaký monstrózní podvod jde. Ptám se jak je možné že všechny média mlčí a neprodávají celý den o demonstracích proti omezování svobody. Tohle je to co hroutí ekonomiku nejen u nás.

  3. Aby ekonomika nepadala, když jsme zastrašováni neexistující pandemii. Nutno psát a říkat ve všech médiích od rána do večera co se děje ve světě. Demonstrace proti omezování svobody pod záminkou pandemie!!!

    • Neexistující ? Jako myslíte, že i všechny země kolem nás dělají opatření a u nás se blbne?? Asi znáte lék na covid-19, jinak si vaše slova neumím vysvětlit..

  4. Krize jako je tato (ať už vymyšlená či ne… to nechám na každém), vždy vítam !! Proč ? No protože to na trzích dělá moc pěkné vlny a to jako investor (i když jen drobný) vítam s otevřenou náručí… Takže pokud i ty na tom chceš něco vydělat… tak se zaměř na akcie, opce, deriváty, atd… Ten zbytek z Vás bude brečet a nadávat na vše okolo… vlastně jako vždy… Tak šup, vem do ruky nějakou knihu, pročti něčí blog o investicich, přidej se do skupin na facebooku co toto řeší (namísto těch co jen šíří hate) a začni od pár korun šetřit a strádat… za pár let ti to bude taky jedno.

  5. Nikdo nevěděl před Covidem-19, co s tím a jak na něj…ostatně padají i jiné ekonomiky, tak si tu někteří nechte ty své chytristiky..jsou totiž o ničem!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.