Tuzemskou Sberbank nejspíš čeká likvidace a větší klienty dlouhý insolvenční proces

Česká národní banka zahájila proces odebrání bankovní licence tuzemské Sberbank. V tuto chvíli existují dva hlavní scénáře, podle kterých se může situace s českou dcerou ruské Sberbank vyvíjet. Přičemž jeden je vysoce pravděpodobný, druhý je spíše teoretický.
Klienti české Sberbank s vklady do 2,5 milionu korun se o svoje prostředky bát nemusí. Ilustrační foto: Sberbank CZ

Tím teoretickým je prodej tuzemské Sberbank. Tedy snaha státu ji zachránit, kdy by – jednoduše řečeno – nejprve došlo ke znárodnění banky, zlepšení její likviditní situace a obnově důvěry klientů, a následně k prodeji jinému subjektu. Tomu ale samozřejmě nenapovídá aktuální dění.

Druhý scénář je naopak vysoce pravděpodobný a zahrnuje odebrání bankovní licence s následným zahájením standardního procesu likvidace banky. Jako první by se řešilo vyplacení pojištěných vkladů, což se vztahuje na vklady do téměř 2,5 milionu korun (100 tisíc euro). Garanční systém finančního trhu už se na toto vyplácení připravuje.

Likvidátor banky, kterého jmenuje ČNB, bude mít sedm dnů na to, aby Garančnímu systému finančního trhu předal veškeré podklady pro vyplacení těchto pojištěných vkladů, a následně k tomuto vyplacení dojde. Klienti české Sberbank s vklady do 2,5 milionu korun se tedy o svoje prostředky bát nemusí.

Horší to ale bude s klienty, kteří mají u Sberbank vyšší vklady. Ti už si totiž budou muset počkat výrazně déle, navíc pravděpodobně nedostanou svoje finance zpět v plné výši. Po vyplacení pojištěných vkladů totiž likvidátor začne zjišťovat a sepisovat informace o těchto vkladech, začne zjišťovat a sepisovat majetek a aktiva banky a připravovat jejich prodej.

Pravděpodobně bude vyhlášeno insolvenční řízení, kam si věřitelé budou přihlašovat své pohledávky. Takový proces se může táhnout několik let. A to zvlášť ve chvíli, kdy jde o pád středně velké banky s bilanční sumou cca 80 miliard korun. Přičemž pojištěné vklady činí necelých 30 miliard.

Důležité je také říct, že například krajské a městské samosprávy nejsou do pojištění vkladů zahrnuty vůbec. A jak už je dnes známo, u Sberbank mají svoje vklady také kraje, například Kraj Vysočina by měl mít u Sberbank jednotky miliard korun. Dle vyjádření hejtmana Vysočiny se kraj ve čtvrtek a v pátek snažil finance vybrat pomocí příkazů.

Tyto výběry nebo převody už ale dle mého názoru nemohly proběhnout. Jednak je zastavila sama banka, dnes už je navíc vydáno také předběžné opatření ČNB. Navíc by v takovém případě mohlo jít o upřednostňování věřitelů na úkor jiných věřitelů, což není povolené. Pokud by tedy převody kraji proběhly, pravděpodobně by kraj musel finance vrátit do majetkové podstaty.

Z vlastní advokátní praxe, kdy zastupuji věřitele ve velkých insolvenčních řízeních typu Arca Investments, C2H a dalších, vím, že především je třeba být aktivní a trpělivý. A nejde jen o lhůty pro přihlašování pohledávek, ale také o získání pozice, ve které mohou věřitelé opravdu ovlivňovat průběh úpadku, respektive insolvence.

Autor je advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena