Sberbank v Česku končí. Garanční systém vyplatí jejím klientům vklady do zákonného limitu

Česká národní banka (ČNB) v pondělí zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ, která je většinově vlastněna ruskou centrální bankou. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů jejích tuzemských klientů po napadení Ukrajiny Ruskem. ČNB o tom informovala na svém webu.
Vklady klientů ve Sberbank CZ jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur na jednoho klienta, což je podle včerejšího kurzu ČNB v přepočtu 2 499 500 korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

ČNB současně vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů, a také informovala Garanční systém finančního trhu (GSFT) o neschopnosti Sberbank CZ dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.

„Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ vysvětlil včera guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Vklady klientů ve Sberbank CZ jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur na jednoho klienta, což je podle včerejšího kurzu ČNB v přepočtu 2 499 500 korun. V tomto limitu se náhrady poskytují do 100 procent výše vkladu. Pojištěny jsou vklady jak občanů (fyzických osob), tak firem (právnických osob).

PSALI JSME:
EU nechala zmrazit tři evropské divize ruské Sberbank

Vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v případě, že jim náleží výnosy z daní, přičemž jejich daňové příjmy nepřesahují částku odpovídající půl milionu eur (12,5 mil. Kč) a při splnění dalších zákonných podmínek.

Očekávaná výše výplaty náhrad klientům Sberbank CZ činí podle GSFT přibližně 28,5 miliard korun. Garanční systém finančního trhu nyní pro výplatu vkladů podléhajících pojištění disponuje podle informací centrální banky částkou 35 miliard korun.

Banky, družstevní záložny, stavební spořitelny a vybraní obchodníci s cennými papíry v rámci pravidelných příspěvků loni do fondu odvedli částku 5 616,7 milionu korun. Tento příspěvek, který se vypočítává z objemu vkladů, byl loni nejvyšší v historii. Pro letošek se předpokládalo, že příspěvek dosáhne zhruba 5,3 miliardy korun.

PSALI JSME:
Lidé v Česku se o své peníze ve Sberbank bát nemusí

Garanční systém informoval, že nejpozději do 8. března 2022 stanoví den zahájení, místo a způsob vyplácení všech náhrad, o němž budou vkladatelé Sberbank CZ informováni prostřednictvím webu www.garancnisystem.cz a sdělovacích prostředků. GSFT navíc před zahájením výplaty zašle všem osobám oprávněným k vyplacení náhrady informační dopis.

„Pokud má někdo u Sberbank CZ celkově více než ekvivalent 100 tisíc eur, tedy v korunách více než 2,5 milionu korun dle pondělního kursu, stává se tato částka – částka přesahující 2,5 milionu korun – předmětem likvidace, tedy předmětem zmíněného vypořádání pohledávek a závazků,“ upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Proto by podle něj měli všichni ti, kteří si u Sberbank CZ brali úvěr, třeba i v podobě hypotéky, tento úvěr dále splácet jako doposud. „Z jejich splátek budou totiž třeba také uspokojování věřitelé banky, tedy střadatelé s úsporami přes 2,5 milionu korun,“ uvedl ekonom s tím, že lidé si musí hypotéku převést k bance jiné, tedy ji refinancovat.

PSALI JSME:
„Vklady Čechů jistí 30 miliard,“ říká Renáta Kadlecová, šéfka Garančního systému finančního trhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.