Tuzemský průmysl si dubnu vedl docela dobře. Až na těžbu a energetiku

Tuzemská průmyslová výroba si v dubnu vedla poměrně dobře, a to navzdory mírnému meziročnímu poklesu, jenž činil 0,4 procenta. V meziměsíčním vyjádření po očištění o sezónní vlivy výroba vzrostla o 0,6 procenta.
Český zpracovatelský průmysl si letos v dubnu vedl relativně dobře, ale po očištění vlivu počtu pracovních dní došlo k prohloubení meziročního snížení výroby v těžbě a dobývaní a v energetickém sektoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letošní duben měl o tři pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku a údaj neočištěný o vliv počtu pracovních dní tak hlásí meziroční růst průmyslové výroby o devět procent, když trh čekal přírůstek o 6,5 procenta.

Letos v dubnu si relativně dobře vedl zpracovatelský průmysl, po očištění vlivu počtu pracovních dní ale došlo k prohloubení meziročního poklesu výroby v těžbě a dobývaní a v energetickém sektoru. Slabší částí dubnové zprávy o situaci v tuzemském průmyslu je další zpomalení meziročního růstu nových objednávek.

Zpracovatelský průmysl zaznamenal meziroční růst výroby o 0,7 procenta, když bezmála o 12 procent vrostla výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení, téměř o 33 procenta pak meziročně vyskočila výroba ostatních dopravních prostředků, kde je meziroční výkon často rozkolísaný v závislosti na jednorázových objednávkách.

Výroba motorových vozidel naopak v dubnu vykázala mírný meziroční pokles, o 0,9 procenta. Meziroční pokles výroby o devět procent hlásí hutnictví a slévárenství, o 8,5 procenta klesla výroba v odvětví stroje a zařízení jinde nezařazené.

Za zmínku stojí, že květnový průzkum z dílny Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlásil zhoršení nálady v tuzemském průmyslu, zatímco PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl (tzv, index nákupních manažerů, pozn. red.) přinesl spíše pozitivní signály.

Ty negativní i nadále přicházejí ze strany vývoje o průmyslových objednávek v Německu, jež v dubnu dle čerstvě zveřejněných dat pokračovaly v meziměsíčním poklesu. Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalily svůj meziroční růst.

Jestliže v únoru nové objednávky v tuzemském průmyslu meziročně vzrostly o 9,4 procenta, tak březnový růst se zpomalil na 5,4 procenta a v dubnu následovalo další zpomalení meziročního růstu na 3,6 procenta. Exportní zakázky vykázaly v dubnu nárůst o 5,3 procenta, tuzemské nové zakázky ovšem meziročně vzrostly pouze o 0,8 procenta.

Tuzemský průmysl hlásí za letošní duben pokles výroby v meziročním vyjádření, meziměsíčně ovšem výroba rostla, což je po březnovém poklesu příznivá zpráva. Dubnová data však zároveň hlásí další zpomalení meziročního růstu nových zakázek v průmyslu.

Průzkumy zveřejněné v uplynulých týdnech přinesly smíšené signály: Pokles důvěry v tuzemském průmyslu dle průzkumu ČSÚ, a naopak některé příznivé detaily v průzkumu PMI pro zpracovatelský průmysl. Celkově ale pro letošek očekáváme obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku.

Pro letošní rok očekáváme mírný růst tuzemské průmyslové výroby, zhruba v pásmu jednoho až jednoho a půl procenta poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 procenta. Za letošní první čtyři měsíce nicméně průmyslová výroba po očištění o vliv počtu pracovních dní meziročně klesla o 0,8 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB