V dubnu tuzemská průmyslová výroba částečně korigovala březnový pokles

Průmyslová výroba v dubnu částečně korigovala březnový pokles o 1,6 procenta, když meziměsíčně vzrostla o 0,6 procenta. Oproti analytickému konsensu byl meziroční růst průmyslové produkce výrazně pozitivním překvapením, když v dubnu dosáhl devíti procent, zatímco trh očekával pouze 6,5 procenta.
Produkce v českém energetickém průmyslu třetí měsíc za sebou klesla, tentokrát o 0,5 procenta meziměsíčně, což zřejmě odráželo i teplé počasí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nicméně po očištění o rozdílný počet pracovních dní, kdy letošní duben měl hned o tři pracovní dny více než loni, byla průmyslová produkce v dubnu meziročně nižší o 0,4 procenta. Ve zpracovatelském průmyslu vzrostla meziměsíčně výroba o 0,7 procenta. To ovšem opět jen částečně korigovalo předchozí pokles o 1,8 procenta. Struktura růstu napříč odvětvími navíc nebyla příliš povzbudivá.

Výroba aut zůstala v dubnu relativně utlumená, když meziměsíčně téměř stagnovala (+0,1 %). Na to má zřejmě vliv pokračující omezení výroby v domácí největší automobilce vlivem nedostatku součástek, které může ovlivnit produkci i v následujících měsících.

Vzhledem k příznivým indikacím z dat Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) jsme očekávali výraznější růst v automobilovém průmyslu. K dubnovému meziměsíčnímu nárůstu nejvíce přispělo odvětví ostatních dopravních prostředků (+0,3 p. b.) a strojírenství (+0,3 p. b.), zatímco v 32 procentech zpracovatelských odvětví produkce oproti březnu klesla.

Navzdory tomu, že výroba aut byla v březnu a dubnu spíše slabší, tak výrazné přebytky zahraničního obchodu stále odrážejí silný vývoz spojený především s exportem dokončené produkce tuzemských automobilek. Stále tak dochází k časovém nesouladu mezi výrobou a jejím následným vývozem.

Myslíme si, že objem nedokončených zakázek nadále nabízí určitou podporu pro výrobu aut v nejbližších měsících. Tento impuls ale z velké části pravděpodobně již vyprchal.

Vývoj v nových zakázkách, zejména v automobilovém průmyslu, byl na začátku roku relativně příznivý. V březnu a dubnu však došlo k jejich poklesu o 1,6 procenta a 0,7 procenta, přičemž korekce v automobilovém průmyslu byla ještě výraznější, byť z vyšších úrovní.

Mimo zpracovatelská odvětví vzrostla v dubnu produkce v těžbě a dobývání (o 0,8 % m/m), zatímco produkce v energetickém průmyslu třetí měsíc v řadě klesla, tentokrát o 0,5 procenta meziměsíčně, což zřejmě odráželo i teplé počasí.

Přestože se nálada v průmyslu od začátku roku zlepšila, stále nevykazuje jasné známky výrazného oživení. Naději na silné oživení tuzemské průmyslové výroby navíc snižuje vyprchávající efekt nevyřízených zakázek spolu s pokračujícím nevýrazným výkonem německého průmyslu.

Určité pozitivní náznaky se však objevují. Ať už v podobně vyššího objemu nových zakázek, a to i přes březnovou a dubnovou korekci, či lepší hodnocení současné poptávky včetně jejího výhledu samotnými průmyslníky. K oživení však zřejmě dojde jen velmi postupným tempem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB