Týden na akciových trzích: Indexy ztrácely, o vzrušení se postarala data z amerického trhu práce

Celý týden se čekalo na páteční ostře sledovaná data z amerického trhu práce. Předem zveřejněné předstihové indikátory byly jako obvykle smíšené. O to větší překvapení bylo oznámení podstatně lepších čísel. Razantně se zlepšila tvorba nových pracovních míst, která byla masivně lepší ve srovnání s odhady trhu.
Americký širokopásmový index S&P500 tento týden do čtvrtka střídal kladné a záporné seance. Poklesy byly ale hlubší než růsty, takže za první čtyři dny tohoto týdne odepsal 0,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ale pro Fed (centrální banka USA, pozn. red.) to znamená opravdu napjatý trh práce, což je pro něj jedním z důležitých kritérií rozhodování o měnové politice. A může to také znamenat, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Paradoxně jsou tak lepší data vlastně pro akcie horší. Byla to nejdůležitější makrodata tohoto týdne.

USA

Americký širokopásmový index S&P500 do čtvrtka střídal kladné a záporné seance. Poklesy byly ale hlubší než růsty, takže za první čtyři dny tohoto týdne odepsal 0,7 procenta (4 258,19 b.).

V pátek se futures kontrakty obchodovaly v plusu, ale jen do zveřejnění dat z trhu práce (viz výše, pozn. aut.). Následně spadly jako kámen do negativního pásma. Index v pátek otevřel slabší o 0,5 procenta. Za celý týden to bude znamenat ztrátu kolem 1,1 procenta. A pátý negativní týden v řadě.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 první tři dny tohoto týdne klesal. Ve čtvrtek vzrostl. V pátek došlo k volatilnímu obchodování. Od začátku seance slušně rostl, ale drtivou ránu mu zasadilo zveřejnění amerických dat z trhu práce.

Překlopil se do mínusu a od té chvíle bylo obchodování docela volatilní. Krátce před koncem obchodování byl v pátek na zelené nule (+0,09 %). Za celý týden s největší pravděpodobností zapíše ztrátu 1,8 procenta.

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX první čtyři dny jen ztrácel a páteční růst ztrátu od začátku týdne jen lehce korigoval. Pražská burza tento týden perspektivou výkonnosti PX indexu oslabila o 1,22 procenta (1 332,84 b.). Týdenní komentář k jednotlivým emisím bude tentokrát jednoduchý. Všechny tituly za tento týden oslabily. Beze změny skončila jen Moneta (0 %, 83,80 Kč).

Banky v tomto týdnu odepsaly nejméně a předvedly vlastně nejlepší výkon. Za již zmíněnou Monetou se umístily Erste Group (-0,38 % t/t, 797 Kč) a Komerční banka (-0,45 % t/t, 669 Kč) s asi půl procentní ztrátou.

ČEZ rostl jen v pátek, což zmírnilo týdenní ztrátu. Po třech týdenních růstech ČEZ zaznamenal za tento týden pokles o 2,55 procenta (955 Kč) a stal se tento týden nejhorší akcií. Colt CZ (-2,15 % t/t, 545 Kč) již od srpna pravidelně střídá růstové a klesající týdny. Tentokráte to byla druhá varianta.

Přes procento klesly také Kofola (-1,49 % t/t, 264 Kč) a Philip Morris ČR (-1,98 % t/t, 16 820 Kč). A pojišťovna VIG (-2,05 % t/t, 622 Kč) oslabila přes dvě procenta.

Pražská burza, denní výkon

Hlavní index PX (+0,53 %, 1 332,84 b.) v pátek poprvé v tomto týdnu rostl. Nejlépe na tom byly velké banky Erste Group (+1,39 %, 797 Kč) a Komerční banka (-0,68 %, 669 Kč). Mezi ně se vklínil ČEZ (+0,79 %, 955 Kč).

Asi půl procenta přidaly také Moneta (+0,48 %, 83,80 Kč) a pojišťovna VIG (+0,48 %, 622 Kč). Kofola (-1,49 %, 264 Kč), Colt CZ (-1,62 %, 545 Kč) a Philip Morris ČR (-1,64 %, 16 820 Kč) byl trojlístek, který v pátek oslabil.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena