Týden na akciových trzích: Tentokrát mnoho radosti nebylo, akcie poslal dolů Fed

Analýza
Od začátku týdne se čekalo na rozhodnutí americké centrální banky Fedu o nastavení úrokových sazeb, které bylo zveřejněno ve středu ve 20 hodin našeho času. Takže to neovlivnilo středeční obchodování v Evropě (akciové indexy rostly – viz tabulka níže, pozn. aut.).
To, co poslalo trhy dolů, byl komentář šéfa Fedu Jeroma Powella. Ilustrační foto: Fed

Ke změně nastavení monetární politiky nedošlo a sazby zůstaly beze změny. Ale to, co následně poslalo trhy dolů, byl komentář guvernéra Jeroma Powella. Vypadá to, že dolarové sazby budou vysoko dlouho, dokonce ani další zvýšení se nedá úplně vyloučit. Pro akciové trhy to není úplně nejlepší zpráva.

Americký index S&P500 předvedl do čtvrtka pokles o 2,7 procenta. Lehce posílil jen v pondělí, další dny byly ovlivněny čekáním a hlavně pak rozhodnutím Fedu o sazbách. Zůstaly beze změny, to se čekalo, ale jestřábí komentář poslal akcie dolů. V pátek otevřely obchodování silnější o 0,2 procenta. Za celý týden to bude s největší pravděpodobností ztráta 2,4 procenta, a tedy třetí týdenní pokles v řadě.

Evropský index STOXX Europe 600 rostl akorát ve středu před rozhodnutím Fedu. V pátek byl téměř celý den v mínusu. Krátce před koncem páteční seance byl slabší o mírných 0,1 procenta. Za celý týden nás čeká pokles kolem 1,7 procenta.

PSALI JSME:
Fed: Sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny

Pražská burza, týdenní výkon

Tento týden rostla pražská burza jen ve středu, kdy index PX lehce posílil (viz tabulka obchodování). Za celý týden index PX odepsal 0,62 procenta (1 345,55 b.). Tahounem týdne byl ČEZ. Klesl pouze v pátek a lehce tím korigoval zisky zbytku týdne.

Za celý týden si tentokrát akcie připsaly 0,78 procenta (969 Kč). Pozitivní je jednoznačně zpráva o odložení diskuze o změně podmínek při nerovnoměrném dělení společnosti v Parlamentu. Pravděpodobně také dojde k úpravě tohoto zákona/návrhu.

Nejlepším titulem se ale tento týden stal Philip Morris ČR. Každý den v tomto týdnu cena jeho akcií rostla. Za celý týden se tak zhodnotila o 1,87 procenta (17 400 Kč). Philip Morris ČR příští pátek oznámí pololetní výsledky.

Trojlístek rostoucích společností za celý týden doplnila Kofola. Došlo také k prudkému zvýšení jejích zobchodovaných objemů. Za tento týden vzrostla cena akcií Kofoly o 0,37 procenta (275 Kč). Schválení dividendy se sice čekalo, ale pozitivní vliv to mít mohlo.

Komerční banka po předchozím pozitivním týdnu všechny jeho zisky smazala, a dále klesla. Za celý týden odepsala 2,25 procenta (672 Kč). Spadla cena i další velké banky Erste Group (-1,47 %, 793,20 Kč).

Po dvou rostoucích týdnech oslabila i pojišťovna VIG. Za tento týden oslabila o 0,87 procenta (627,50 Kč). Zvláštní výkon předvedl Colt CZ. V úterý oznámil kvartální výsledky, a cena klesla. Ostatní dny v týdnu možná u investorů převážil výhled na silnou druhou polovinu roku.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražskou burzu ovlivnila zejména páteční seance

Pražská burza, páteční výkon

Hlavní index PX (-0,13 %, 1 345,55 b.) pražské burzy sice v pátek otevřel obchodování silnější, v plusu byl ale jen chviličku. Většinu dne strávil pod čtvrteční závěrečnou hodnotou, tedy v negativním pásmu, kde také i páteční seanci uzavřel.

Výčet titulů, kterým se podařilo posílit, je krátký. Komerční banka (+1,13, 672 Kč) z části korigovala záporný výkon zbytku týdne, kdy prakticky jen klesala. Kofola přidala 0,73 procenta (275 Kč), může to být schválením dividendy. Posílily také Philip Morris ČR (+0,46 %, 17 400 Kč) a Moneta (+0,35 %, 85 Kč).

Nejvíce v pátek ztratila pojišťovna VIG (-1,10 %, 627,50 Kč). Pátek byl také den, kdy poprvé v týdnu klesl ČEZ (-1,07 %, 971 Kč). A zhruba tři desetiny odepsala také Erste (-0,29 %, 793,20 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB