Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Analýza
Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více než 16 procent. V srpnu ale investoři vybírali zisky, burzy zaznamenaly pokles a mnohá média přispěchala s články o možné recesi plynoucí zejména ze zvyšování základní úrokové sazby.
Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více než 16 procent. Ilustrační foto: Nasdaq

A do toho mezi investory přetrvává mýtus, že září je měsíc, který akciím dlouhodobě nepřeje, a tak s nákupy posečkávají na později. Je ale skutečně září černý měsíc pro akciové tituly? Máme tu něco pro milovníky grafů a statistik.

Graf níže ukazuje vývoj indexu S&P 500 od roku 1945, tedy vývoj za posledních 78 let. Červené body na grafu vyznačují měsíce září, kdy S&P 500 poklesl o více než dvě procenta a modré body znázorňují zářijové měsíce, kdy index o více než dvě procenta naopak rostl.

O více dvě procenta rostl trh ve 22 případech a ve 23 případech klesal. Tedy v podstatě remíza. Z této statistiky září jako černý měsíc pro akcie rozhodně nevychází. Spíše bychom měli konstatovat, že jde o měsíc neutrální.

Pokud bude i letos platit následující statistika, akciové trhy by měly pokračovat v růstovém trendu. Tabulka znázorňuje roky (za posledních 100 let, pozn. aut.), kdy bylo splněno, že S&P 500 připsal v období od ledna do července více než deset procent a zároveň v srpnu poklesl.

V takovém případě pak vždy následoval od září do prosince růst. Medián růstu byl 8,7 procenta a průměr byl 9,9 procenta. Úspěšnost této statistiky byla doposud stoprocentní. A také letošní rok zatím její podmínky splňuje.

Obrázek níže, zobrazující sílu trhu, vyžaduje už trochu více soustředění. Index S&P 500 tvoří firmy rozdělené do 11 různých sektorů od energií přes průmysl po finanční služby. Na horní části grafu vidíme modrou čarou zobrazený vývoj indexu S&P 500 od roku 1972 a ve spodní části grafu je pak oranžovou barvou zobrazen počet z oněch 11 sektorů, kde je splněn tzv. golden cross, tedy zlatý kříž.

Taková situace nastává, když tzv. 50denní klouzavý průměr (tedy průměrná cena akcie nebo indexu za posledních 50 dnů) protne a vystoupá nad 200denní klouzavý průměr (tedy průměrnou cenu za posledních 200 dnů).

Vertikální černé čáry pak ukazují okamžiky, od nichž index vykázal prudký růst a výskyt „zlatých křížů“ napříč 11 sektory vzrostl z počtu dva a méně. A právě k tomuto došlo 31. srpna 2023. Pokud se tedy historie opakuje, máme před sebou další relativně dobrý signál, že na trhu je síla a měli bychom pokračovat v růstu.

A závěrem ještě jedna statistika, zachycující tentokrát S&P 500 od roku 1958. Vidíme zde momenty, kdy index zaznamenal další růstový signál. Tento signál je spuštěn, když index propadne od svého vrcholu alespoň o pět procent a následně během sedmi dní v rámci jednoho dne vzroste alespoň o jedno procento a zároveň je tento den nejvýkonnějším dnem za posledních 60 dnů.

Taková situace je v grafu zaznamenána pětkrát a nastala mimochodem i na konci letošního srpna. Z přiložené tabulky pak vyplývá, jak výrazný růst následně S&P 500 zaznamenal a nezřídka to byly v horizontu několika měsíců dvojciferné hodnoty.

Přirozeně se nemůžeme na historický vývoj spoléhat se skálopevnou jistotou i v budoucnu, nicméně statistiky alespoň prozatím naznačují, že by to s tím letošním zářím až tak černé být nemuselo.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co nakupovali nejlepší akcioví investoři ve druhém čtvrtletí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.