Týden na akciových trzích: Pozitivní vliv měl zejména „holubičí hike“ ECB

Analýza
Na rozdíl od těch předchozích byl tento týden docela plodný na podstatná makrodata. Dopadla lépe, než se čekalo. Hlavní událostí bylo zvýšení úrokových sazeb z dílny Evropské centrální banky (ECB), které bylo kvůli nejednoznačným datům z ekonomiky tentokrát spojeno s velkou mírou nejistoty.
Komentář prezidentky ECB Christine Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně komentář prezidentky ECB Christine Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Dále už pravděpodobně sazby růst nebudou, což se může nakonec stát i v USA, kde Fed (centrální banka USA, pozn. red.) zasedá příští týden.

To byl ve výsledku výrazný pozitivní impuls pro akciové trhy. Ale i další data z USA byla lepší (maloobchodní tržby, nezklamala jádrová inflace a průmyslová výroba, pozn. aut.). Pozadu nezůstala ani čínská data týkající se průmyslové výroby a maloobchodu, která překonala odhady.

USA

Americké akcie dle indexu S&P 500 vzrostly do čtvrtka o 1,07 procenta (4 505,10 b.). V pátek zahájil obchodování slabší o 0,4 procenta a dále klesá. Za celý týden s největší pravděpodobností posílí po předchozím poklesu o 0,4 procenta.

V USA došlo ve čtvrtek k asi letos největší IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií, pozn. red.) Výrobce čipů ARM vystřelil z IPO ceny o asi 30 procent.

PSALI JSME:
iPhone 15, IPO společnosti Arm a hospodářské výsledky Adobe

Evropský index STOXX Europe 600 rostl na začátku týdne a pak na jeho konci. Zejména ve čtvrtek, kdy ECB podesáté zvýšila úrokové sazby, ale s komentářem, který ukazuje, že by to mohlo být poslední zvýšení.

V pátek opět rostl, ale ke konci obchodování došlo pravděpodobně pod vlivem negativního otevření v USA ke korekci. Krátce před koncem páteční seance byl sice index na svých denních minimech, ale stále silnější o 0,4 procenta. Za celý týden by to mohl být růst kolem 1,7 procenta.

Pražská burza, týdenní výkon

Po dvou týdnech poklesu jsme se dočkali růstu. Index PX tento týden vzrostl o 2,44 procenta (1 353,96 b.). Až na jednu výjimku všechny tituly posílily. Nejlépe na tom byl v týdenním hodnocení tandem ČEZ (+3,95 % t/t, 961,50 Kč) a pojišťovna VIG (+3,43 % t/t, 633 Kč). ČEZ oslaboval jen v pondělí a v pátek, to ale nemohlo překonat silný střed týdne. VIG naopak výrazně rostl v pondělí.

Dále následovaly banka Erste (+3,05 % t/t, 805 Kč), Moneta (+2,91 % t/t, 85 Kč) a Komerční banka (+1,18 % t/t, 687,50 Kč). Erste klesla za celý týden jen v pátek. Startovní pole uzavírala se slušným týdenním ziskem Kofola (+1,11 % t/t, 274 Kč). Philip Morris ČR (-1,73 % t/t, 17 080 v) jako jediný za týden oslabil. Došlo k tomu zejména na konci pátečního obchodování.

Pražská burza, páteční výkon

Index PX (-0,17 %, 1 353,96 b.) se v pátek obchodoval většinu času v záporném pásmu v docela úzkém rozmezí. Oslabily těžké váhy ČEZ (-0,67 %, 961,50 Kč) a banky Erste (-1,47 %, 805 Kč). Dále pak Philip Morris ČR (-1,61 %, 17 080 Kč), který doslova spadl v závěru dne.

To stačilo, aby se index překlopil do mínusu. Nejlépe na tom byla v pátek Moneta (+1,67 %, 85 Kč), pojišťovna VIG (+0,48 %, 633 Kč), Colt CZ (+0,36 %, 557 Kč) a Komerční banka (+0,15 %, 687,50 Kč).

Efektivně na konci pátečního obchodního dne došlo k převážení několika indexů. To zvýšilo aktivitu investorů v závěru obchodování. Dosavadní denní objem se v asi posledních deseti minutách seance více než ztrojnásobil.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražskou burzu ovlivnila zejména páteční seance

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.