Týden na akciových trzích: Pražská burza roste šestým týdnem v řadě

Analýza
Nejsledovanějším údajem tohoto týdne byla americká inflace. V březnu byla o desetinu vyšší, než se čekalo. To by si investoři mohli vyložit i tak, že nebude třeba spěchat se snižováním sazeb. Změnilo se očekávání na počet snížení úrokových sazeb Fedu (centrální banky USA, pozn. red.) v letošním roce.
Pražská burza za tento týden vzrostla. Pouze ve čtvrtek došlo k mírné korekci, ostatní dny v týdnu burza rostla. Znamená to šestý růstový týden v řadě. Ilustrační foto: FAEI.cz

To trhy poslalo dolů. Nově se čeká jen dvojí uvolnění měnové politiky. K prvnímu by mělo dojít ve třetím kvartále. Také začala výsledková sezóna. Mezi prvními reportovaly své výsledky velké banky. A je třeba dodat, že oznámená čísla vysoce překonala očekávání.

USA

Zámořský index S&P500 zaznamenal od pondělí do čtvrtka mírnou ztrátu (-0,1 %). Oslabení bylo vidět zejména ve středu (-0,95 %) po zveřejnění inflace – viz výše. V pátek otevíral slabší o 0,8 procenta. Za celý týden to vypadá na ztrátu kolem procenta.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 se v pátek obchodoval v pozitivní pásmu. Po slabším otevření amerických trhů část svých zisků smazal. Krátce před koncem obchodování byl silnější o 0,4 procenta. Za celý týden bude jeho výkon kolem nuly.

Pražská burza, týdenní výkon

Pražská burza za tento týden vzrostla o 2,19 procenta (1 558,96 b.). Pouze ve čtvrtek došlo k mírné korekci, ostatní dny v týdnu burza rostla. Znamená to šestý růstový týden v řadě. Většina titulů na hlavním trhu posílila. Oslabila jen pojišťovna VIG (-0,68 % t/t, 732 Kč), která tak ukončila dlouhou šnůru osmi po sobě rostoucích týdnů a mírně taky Philip Morris ČR (-0,13 % t/t, 15 680 Kč).

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Akcií s největším zhodnocením tohoto týdne se stal ČEZ, když přidal vysokých 5,75 procenta mezitýdně (883 Kč). Rostl každý den kromě pondělí. Velké banky, Komerční banka (+2,71 % t/t, 871 Kč) i Erste Group (+2,09 % t/t, 1 076,50 Kč), slušně posílily nad dvě procenta.

V případě KB je to pátý růstový týden a u Erste dokonce šestý týdenní růst v řadě. Pozadu nezůstala ani Moneta se čtvrtým týdenním ziskem v řadě (+0,78 % t/t, 103,60 Kč). Colt CZ posílil o 1,64 procenta mezitýdně (618 Kč), opět po třech týdenních ztrátách. Kofola (+0,74 % t/t, 273 Kč) posilovala po reportu svých výsledků s výhledem na silné první čtvrtletí.

Páteční výkon

Index PX pražské burzy v pátek posílil o 0,78 procenta (1 558,96 b.). ČEZ byl v pátek akcií s nejvyšším zhodnocením, když přidal 2,73 procenta (883 Kč). Po výsledcích rostla Kofola (+1,11 %, 273 Kč).

Firmy z finančního sektoru předvedly smíšený výkon. Moneta (+1,57 %, 103,60 Kč) i Komerční banka (+0,35 %, 871 Kč) rostly, Erste (-0,05 %, 1 076,50 Kč) skončila na červené nule a VIG (-0,41 %, 731 Kč) oslabila. Klesl také Philip Morris ČR (-0,76 %, 15 680 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza i druhý den v týdnu rostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB