Hrozí českým finančním ústavům v případě hospodářské krize nebo hromadného výběru vkladů krach? Nebo je systém připraven tak, že by ustál i velkou „ránu“? Nejen na to se v minulém týdnu portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) ptal předsedkyně Garančního systému finančního trhu Renáty Kadlecové.

Podle Kadlecové důvod k obavám není. S ohledem na současný stav českého bankovního sektoru se nedomnívá, že by rezervy Garančního systému ve Fondu pojištění vkladů byly nedostatečné. Celý rozhovor si přečtěte zde.
Růst tuzemské ekonomiky nebude růžový
O poznání méně optimisticky vyznívá zpráva, že za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ale v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard. Uvedl to v tomto týdnu ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Byty jsou stále dražší
Nepotěšili jsme ani ty, kteří hledají nové bydlení, protože byty v Praze a krajských městech zdražily. Různé analýzy se liší jen v procentech. Podle společnosti Deloitte ceny bytů meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41 800 korun za metr čtvereční. Největší developeři hovoří až o osmiprocentním zdražení. Jaký bude další vývoj a zda se dá tomu trendu čelit, tím se zabývá redakční analýza.
Nesplácet je ostuda
Pro devět z deseti Čechů je platit své dluhy otázkou cti. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost KRUK, jež se zaměřuje na správu pohledávek, realizovala agentura Ipsos. Podrobnosti najdete v článku Platit dluhy je pro Čechy otázkou cti.
Kolaps možná nehrozí
Je to téma, které nemůže nechat chladným vůbec nikoho, protože se jedná o peníze. A o ty jde, jak známo, v první řadě. Domníváte se, že v dohledné době dojde ke kolapsu globální ekonomiky? Tuto anketní otázku jsme nabídli minulý týden. Výsledky ukázaly, že co shodnout se na odpovědi, která momentálně hýbe finančním světem, není vůbec jednoduché.