bool(false)

TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Banky se rány nebojí, v Praze jako na zámku a kolaps není jistý

Hrozí českým finančním ústavům v případě hospodářské krize nebo hromadného výběru vkladů krach? Nebo je systém připraven tak, že by ustál i velkou „ránu“? Nejen na to se v minulém týdnu portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) ptal předsedkyně Garančního systému finančního trhu Renáty Kadlecové.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle Kadlecové důvod k obavám není. S ohledem na současný stav českého bankovního sektoru se nedomnívá, že by rezervy Garančního systému ve Fondu pojištění vkladů byly nedostatečné. Celý rozhovor si přečtěte zde.

Růst tuzemské ekonomiky nebude růžový

O poznání méně optimisticky vyznívá zpráva, že za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ale v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard. Uvedl to v tomto týdnu ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Byty jsou stále dražší

Nepotěšili jsme ani ty, kteří hledají nové bydlení, protože byty v Praze a krajských městech zdražily. Různé analýzy se liší jen v procentech. Podle společnosti Deloitte ceny bytů meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41 800 korun za metr čtvereční. Největší developeři hovoří až o osmiprocentním zdražení. Jaký bude další vývoj a zda se dá tomu trendu čelit, tím se zabývá redakční analýza.

Nesplácet je ostuda

Pro devět z deseti Čechů je platit své dluhy otázkou cti. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost KRUK, jež se zaměřuje na správu pohledávek, realizovala agentura Ipsos. Podrobnosti najdete v článku Platit dluhy je pro Čechy otázkou cti.

Kolaps možná nehrozí

Je to téma, které nemůže nechat chladným vůbec nikoho, protože se jedná o peníze. A o ty jde, jak známo, v první řadě. Domníváte se, že v dohledné době dojde ke kolapsu globální ekonomiky? Tuto anketní otázku jsme nabídli minulý týden. Výsledky ukázaly, že co shodnout se na odpovědi, která momentálně hýbe finančním světem, není vůbec jednoduché.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru