TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Banky se rány nebojí, v Praze jako na zámku a kolaps není jistý

Hrozí českým finančním ústavům v případě hospodářské krize nebo hromadného výběru vkladů krach? Nebo je systém připraven tak, že by ustál i velkou „ránu“? Nejen na to se v minulém týdnu portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) ptal předsedkyně Garančního systému finančního trhu Renáty Kadlecové.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle Kadlecové důvod k obavám není. S ohledem na současný stav českého bankovního sektoru se nedomnívá, že by rezervy Garančního systému ve Fondu pojištění vkladů byly nedostatečné. Celý rozhovor si přečtěte zde.

Růst tuzemské ekonomiky nebude růžový

O poznání méně optimisticky vyznívá zpráva, že za první čtyři měsíce letošního roku státní rozpočet vykázal přebytek 30,5 miliardy korun. Celkové saldo se tak meziročně zlepšilo bezmála o 31 miliard korun, ale v dubnu stát hospodařil se schodkem více než 13 miliard. Uvedl to v tomto týdnu ve svém komentáři ke státnímu rozpočtu hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Byty jsou stále dražší

Nepotěšili jsme ani ty, kteří hledají nové bydlení, protože byty v Praze a krajských městech zdražily. Různé analýzy se liší jen v procentech. Podle společnosti Deloitte ceny bytů meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41 800 korun za metr čtvereční. Největší developeři hovoří až o osmiprocentním zdražení. Jaký bude další vývoj a zda se dá tomu trendu čelit, tím se zabývá redakční analýza.

Nesplácet je ostuda

Pro devět z deseti Čechů je platit své dluhy otázkou cti. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost KRUK, jež se zaměřuje na správu pohledávek, realizovala agentura Ipsos. Podrobnosti najdete v článku Platit dluhy je pro Čechy otázkou cti.

Kolaps možná nehrozí

Je to téma, které nemůže nechat chladným vůbec nikoho, protože se jedná o peníze. A o ty jde, jak známo, v první řadě. Domníváte se, že v dohledné době dojde ke kolapsu globální ekonomiky? Tuto anketní otázku jsme nabídli minulý týden. Výsledky ukázaly, že co shodnout se na odpovědi, která momentálně hýbe finančním světem, není vůbec jednoduché.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru