TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Bezpečná práce v kavárně, nový pes v peněžence a pohodu zajistí až ministryně

Práci z domova, čili sen českých zaměstnanců, umožňuje v mnohem větší míře návrh novely zákoníku práce, kterou připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Další důležitou novinkou je větší „zrovnoprávnění“ pracovníků na tzv. dohodu s běžnými zaměstnanci.

Ilustrační foto: Pixabay

Nově má zaměstnavatel nést některé náklady na práci z domova zaměstnanců – například na internet nebo telefon. Pracovníkovi také bude muset zajistit potřebnou technologii včetně ochranného softwaru. A v případě dlouhodobé práce z domova by firma platila také část účtů za energie, technologické zázemí a náklady na připojení.

Na druhou stranu však připravovaná novela po zaměstnavateli vyžaduje kontrolu, jestli je u zaměstnance doma zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Znamená to nepříjemné zasahování do soukromí, pro firmu zátěž a možné další komplikace, protože práce z domova může probíhat také z kavárny, chalupy nebo z domácnosti příbuzných. Tam všude bude v budoucnosti nutné dodržovat podmínky bezpečnosti práce.

Lidé pracující na dohodu by měli mít napříště garantované přestávky, zaručenou mzdu podle druhu práce a nárok na proplacenou dovolenou. Zaměstnavatelům by se nově najímání tzv. dohodářů prodražilo také kvůli povinnosti dodržovat přestávky a odpočinek mezi směnami a vedení evidence, kterou dosud nikdo nevyžadoval.

Finance hlídá nový pes

Nedoplatky z nepovoleného přečerpání kontokorentu nebo vzniklé při refinancování úvěru, výzvy k úhradě zapadlé během rozvodu či změně trvalého bydliště. Tak vznikají zbytečné dluhy. Z nevědomosti. Anebo hůře, když si někdo cizí vaším jménem vezme půjčku či sepíše falešnou pojistnou smlouvu kvůli provizi.

To vše teď nově za pár korun ohlídá nový pes. Přesněji řečeno, největší bankovní a nebankovní úvěrový registr CRIF. Záznam má v něm každý Čech, který si kdy něco půjčil od banky u nás.

Celkově za pět set korun ročně registr nabízí, že kdykoliv podá klientovi finanční zprávu a jeho hlídací pes přes email nebo sms i zaštěká, když vznikne nedoplatek nebo je zažádáno jménem klienta o půjčku. Službu ověřovacích sms nastartovala společnost od poloviny prosince.

Pracující se necítí v pohodě

Dvě třetiny zaměstnanců čelí v práci stresům a až šikaně. Každodenní cesta do práce se pro ně stává noční můrou. Přes 70 % zaměstnanců je stresováno i reorganizacemi a neustálou nejistotou, kdy o místo kvůli optimalizacím nákladů přijdou. Vyplývá to z celoevropského průzkum Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová proto chce do novelizace zákoníku práce prosadit antistresové paragrafy. „Úprava stresu odráží aktivity sociálních partnerů na úrovni EU a zahrnutí tohoto bodu do novely byl požadavek odborů,“ tvrdí mluvčí ministerstva Petr Habáň.

„Není to, jakože vydáme zákon o slunečním svitu, tedy něco, co je tak obecné, že se to ani nedá vyložit a stát to nijak nevymůže? Zákonů takového ražení, třeba občanský zákoník, tady už máme tolik, že jeden navíc by už ani nepřekvapil,“ glosoval záměr jeden ze známých soudců, jenže si ale nepřál být v této souvislosti jmenován.

Roste počet čerpaček CNG

Počet čerpacích stanic na plyn CNG roste. Už jich je 111. Padesát postavily plynárenské společnosti, dalších 35 stanic vybudovaly firmy Bonett Gas Investment a Vítkovice Machinery Group. Do konce letošního roku by mělo být v ČR nejméně 150 stanic, do roku 2020 pak celkem až 300 CNG stanic.

„Čtyřicet veřejných plnicích míst je dnes na běžných čerpacích stanicích Benzina, Shell, TOTAL, TEXACO, MOL, EuroOil, CARoil, KAPRoil, KONTAKT. Téměř každý týden přibývá jedno další místo v ČR, kde se dá CNG natankovat,“ tvrdí místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) Jiří Šimek.

Plynárenské společnosti RWE, E.ON, Pražská plynárenská a Vemex letos otevřou asi 25 dalších stanic, další připravuje i Bonett a Vítkovice Machinery Group.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Rozpačitý návrat k normálu

Od včerejšího rána rockové rádio optimisticky hlásilo, že „tento den se zapíše do historie, jako první den, kdy jsme mohli sundat roušky“. Přesněji řečeno na ulici, v hromadné dopravě zatím ne, ale na ulici už ano. …

Ani nejsmutnějším věcem se nevyhneme

Snažíme si to nepřipouštět, ale přesto to na většinu z nás nevyhnutelně čeká. Být u smrti milované osoby a v rozrušení se umět postarat o nezbytné poslední záležitosti, na to člověk snad ani nemůže být dostatečně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru