Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace (ČBA) Evy Zamrazilové si globální ekonomika si žije už příliš na dluh. Dluhy velkých zemí brzdí jejich růst a nakonec je zaplatí jejich obyvatelé. Velký problém je v tom, že devět zemí ekonomicky vyspělého světa má zadluženost přes padesát procent hrubého domácího produktu (HDP).

Zda špičkové bankovní expertce připomíná světová ekonomika horní palubu Titaniku nebo je přeci jen větší optimistka, jak jsou na tom Češi a jaká budoucnost čeká Němce a jestli ještě vůbec platí tradiční ekonomické teorie, se můžete dočíst v rozhovoru, který Eva Zamrazilová poskytla Finančnímu a ekonomickému institutu (FAEI).
Na státní důchody nespoléhejme
Vláda bude moci zvyšovat důchody nad rámec zákona. Zní to pěkně, ale ve výsledku je to stejně jen pár stokorun, za které navíc mohou senioři poděkovat spíše blížícím se volbám než zvýšenému zájmu politiků o jejich živobytí. Jak dokládá analýza FAEI, kolem budoucnosti důchodů skutečně mnoho optimismu nepanuje. Neustále se posunující věková hranice pro jeho získání i deficit veřejných financí přikazují myslet na zadní kolečka a víc než na stát spoléhat raději na sebe. A kdo ví, třeba se slovo vejminek z románů K. V. Raise už brzy posune do moderní češtiny.
Pojišťovny si rozdávaly medaile
Tři z celkových pěti vyhlašovaných kategorií 16. ročníku odborné ankety Pojišťovna roku, v níž pojišťovací makléři hodnotí spolupráci s pojistiteli, ovládla Česká podnikatelská pojišťovna ze skupiny VIG. V kategorii životní pojištění si pomyslné zlato odnáší Kooperativa pojišťovna z téže skupiny. Z dalších výsledků zaujala skutečnost, že již podesáté za sebou obsadila nejvyšší příčku v kategorii specializované pojištění ERV Evropská pojišťovna, což znamená rekord této ankety.
Polovina sýrů z dovozu
Přes 42 % mléka, které Češi zkonzumují, pochází z dovozu. Obdobná situace je u másla a zahraničního výrobce má dokonce polovina sýrů, které se v Česku prodají. Na tuto skutečnost, která svědčí o síle zahraničních obchodních řetězců a nedostatečné ochraně českých zemědělců, upozornil prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Co to znamená pro naše zemědělce a zda proti zahraniční konkurenci lze nějakým způsobem bránit, se dočtete zde.
Peníze už ve školce?
FAEI se zaměřil také na finanční gramotnost těch nejmladších a v anketě zjišťoval, od kdy by se měly dětem vštěpovat zásady zacházení s penězi. Více než nadpoloviční většina respondentů je toho názoru, že s penězi by se měly učit zacházet už děti předškolního věku. Na tomto stanovisku se shodlo 54 % účastníků ankety. Protipólem je 15 % odpovědí, že děti není třeba v tomto směru vychovávat, protože na to, jak zacházet s penězi, si přijdou samy. A pro necelou třetinu (31 %) je správná doba, kdy začít děti edukovat, školní věk.