U smartphonů lidé upřednostňují výdrž baterie. Vývoj akumulátorů ale zaostává za rostoucími nároky

Velikost displeje, výkon procesoru, rozlišení fotoaparátu či velikost vnitřní paměti – to jsou jedny z hlavních parametrů, podle nichž si zákazníci vybírají svůj chytrý telefon. Nová studie společnosti MediaTek ukázala, že pro většinu kupujících je tím nejdůležitějším rysem kapacita baterie smartphonu.
Vývojáři nových baterií do chytrých telefonů neustále přicházejí s novými nápady, skutečný průlom je však zatím v nedohlednu. Foto: Pixabay

Tu upřednostňují zákazníci napříč všemi věkovými kategoriemi. Ačkoliv vývoj v oblasti chytrých telefonů jde rychle kupředu a lidé se tak mohou těšit z čím dál štíhlejších designů, křišťálově čistého obrazu displejů nebo extra výkonných procesorů podporovaných umělou inteligencí, s výdrží baterie to u mnohých novějších smartphonů tak slavné není.

Baterii ždímají nároky hardwaru i aplikace

Vývoj nových baterií nestíhá, a tak se mnohdy stává, že nejnovější produkt modelové řady co do výdrže baterie ve skutečnosti zaostává za svým předchůdcem. Současně s tím, jak stoupají energetické nároky hardwaru chytrého telefonu, se zvedá i zátěž, kterou na baterii klade software. To přitom platí nejen pro nejnovější verze operačních systémů, ale především pro aplikace.

Trh s nimi roste přímo raketově. Jen pro představu: V roce 2017 bylo do smartphonů po celém světě staženo kolem 200 miliard aplikací, což je o zhruba 50 miliard více než rok předtím. Průměrný denní nárůst aplikací dostupných pro operační systém Android přes obchod s aplikacemi Google Play pak činil neuvěřitelných 6 140 aplikací.

Na novou technologii baterií si ještě nějaký čas počkáme

Vývojáři nových baterií do chytrých telefonů neustále přicházejí s novými nápady, skutečný průlom je však zatím v nedohlednu. U mnoha velmi slibných objevů se totiž často během testování ukážou značné limity, jež mohou souviset například s jedovatostí nebo těkavostí testované látky. Jako nadějné se ukázalo například využití silikonu či síry, další teorie a pokusy zahrnují kupříkladu nanovlákna ze zlata nebo grafen (pozn. aut. – jde o supertenkou formu uhlíku strukturou podobnou grafitu.

Testuje se dokonce i technologie, která by umožnila nabíjet baterie smartphonů či nositelné elektroniky pouhým kontaktem s naším tělem. Vývoj nových baterií, zejména pak jejich komerční využití a rozšíření na trhu, je velmi nákladný a hlavně časově náročný proces. Prozatím se však uživatelé budou muset smířit s tím, že nadupané technologie ve svých chytrých telefonech budou ještě nějaký čas vykupovat limitovanou výdrží baterie.

Autor je ředitelem společnosti NTB CZ
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB