U smartphonů lidé upřednostňují výdrž baterie. Vývoj akumulátorů ale zaostává za rostoucími nároky

Názor
Velikost displeje, výkon procesoru, rozlišení fotoaparátu či velikost vnitřní paměti – to jsou jedny z hlavních parametrů, podle nichž si zákazníci vybírají svůj chytrý telefon. Nová studie společnosti MediaTek ukázala, že pro většinu kupujících je tím nejdůležitějším rysem kapacita baterie smartphonu.
Vývojáři nových baterií do chytrých telefonů neustále přicházejí s novými nápady, skutečný průlom je však zatím v nedohlednu. Foto: Pixabay

Tu upřednostňují zákazníci napříč všemi věkovými kategoriemi. Ačkoliv vývoj v oblasti chytrých telefonů jde rychle kupředu a lidé se tak mohou těšit z čím dál štíhlejších designů, křišťálově čistého obrazu displejů nebo extra výkonných procesorů podporovaných umělou inteligencí, s výdrží baterie to u mnohých novějších smartphonů tak slavné není.

Baterii ždímají nároky hardwaru i aplikace

Vývoj nových baterií nestíhá, a tak se mnohdy stává, že nejnovější produkt modelové řady co do výdrže baterie ve skutečnosti zaostává za svým předchůdcem. Současně s tím, jak stoupají energetické nároky hardwaru chytrého telefonu, se zvedá i zátěž, kterou na baterii klade software. To přitom platí nejen pro nejnovější verze operačních systémů, ale především pro aplikace.

Trh s nimi roste přímo raketově. Jen pro představu: V roce 2017 bylo do smartphonů po celém světě staženo kolem 200 miliard aplikací, což je o zhruba 50 miliard více než rok předtím. Průměrný denní nárůst aplikací dostupných pro operační systém Android přes obchod s aplikacemi Google Play pak činil neuvěřitelných 6 140 aplikací.

Na novou technologii baterií si ještě nějaký čas počkáme

Vývojáři nových baterií do chytrých telefonů neustále přicházejí s novými nápady, skutečný průlom je však zatím v nedohlednu. U mnoha velmi slibných objevů se totiž často během testování ukážou značné limity, jež mohou souviset například s jedovatostí nebo těkavostí testované látky. Jako nadějné se ukázalo například využití silikonu či síry, další teorie a pokusy zahrnují kupříkladu nanovlákna ze zlata nebo grafen (pozn. aut. – jde o supertenkou formu uhlíku strukturou podobnou grafitu.

Testuje se dokonce i technologie, která by umožnila nabíjet baterie smartphonů či nositelné elektroniky pouhým kontaktem s naším tělem. Vývoj nových baterií, zejména pak jejich komerční využití a rozšíření na trhu, je velmi nákladný a hlavně časově náročný proces. Prozatím se však uživatelé budou muset smířit s tím, že nadupané technologie ve svých chytrých telefonech budou ještě nějaký čas vykupovat limitovanou výdrží baterie.

Autor je ředitelem společnosti NTB CZ
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Poptávku po chytrých telefonech táhnou čínské značky

Podle analytiků společnosti Gartner to byly čínské značky Huawei a Xiaomi, kdo ve třetím čtvrtletí letošního roku nejvíce přispěl k celosvětovému růstu prodejů chytrých telefonů o 1,4 procenta na 389 milionů kusů.

Kilogram, sekunda, metr. Revoluční změna je tu!

Experti o tom mluví jako o revoluci, o největší změně definic v historii. Kilogram, ampér, mol, sekunda, metr, kandel. Už to nebude jako dřív. Ale nebojte se, pro nás laiky zůstane vše při starém. Metr se nenatáhne, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru