Úplný zákaz prodeje připraví prodejce o miliardy

Názor
Krizové opatření vlády, spočívající v zákazu maloobchodního prodeje v řadě druhů prodejen a provozoven v ČR, připraví prodejce v příštích deseti dnech o miliardy korun. Provozovatelé restaurací přijdou v příštích deseti dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy.
Drtivé většině provozovatelů restaurací a jejich dodavatelů vznikají nevratné ztráty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Například útraty lidí v ČR v restauracích loni přesáhly 175 miliard korun, jak plyne z údajů Eurostatu a z výpočtu na jejich základu. Z toho plyne, že za deset březnových dní, po něž úplný zákaz platí, přijdou provozovatelé restaurací dohromady o zhruba 4,1 miliardy korun.

Provozovatelé restaurací, prodejci oděvů a obuvi, prodejci nábytků a prodejci domácích spotřebičů přijdou dohromady kvůli zákazu v příštích deseti dnech o 8,4 miliardy korun, což odpovídá průměrně 840 milionům denně po dobu trvání zákazu.

V případě zboží, jako jsou oděvy nebo nábytek, se však ve většině případů jeho vlastní pořízení pouze v čase posune. Lidé tedy oblečení nebo nový gauč prostě nakoupí poté, až zákaz skončí. Z celoročního hlediska by tak prodejcům v případě těchto druhů zboží kvůli dnes vyhlášenému žádné zásadní ztráty vzniknout neměly. Výrazné škody by neměly vzniknout ani jejich dodavatelům.

Jiné je to v případě prodeje statků okamžité spotřeby, jakým je třeba jídlo v restauraci. V tomto případě se dá těžko předpokládat, že lidé budou nynější nemožnost poobědovat v restauraci kompenzovat navýšenou konzumací po skončení zákazu. Drtivé většině provozovatelů restaurací a jejich dodavatelů tak vznikají nevratné ztráty.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O kolik přijdou tuzemské hospody a restaurace kvůli nouzovému stavu?

×
  1. Když už jsme národ dobytků a po dovolené v koronou prolezlé Itálii atd se lyžaři mrcasí mezi lidma, dokud nezalehnou s horečkami, měl být připraven alespoň stát a zajistit ZÁKLADNÍ ochranné prostředky pro všechny. Teď to poletí setrvačností po stovkách nakažených. Koukněte na Italy, 3 týdny, 25000 nakažených a jen tak se to nezastaví. Bureši, budíček. Kde máš roušky? Kde máš jednorázové testy? Hlavně že víš, kam ti chodí prachy. Ty nejsi krizový štáb, ty čobole zmatenej, táhni už domů, zahradník ti obdělává starou, tak si jí zkontroluj.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru