Úspěšná inflační detektivka

Názor
Občas se stane, že oficiální tvrdá data popisující ekonomickou realitu jakžtakž potvrzují nějaký konkrétní teoreticky očekávaný efekt. Stopy dvou takových efektů bylo možno vypátrat v sadě včera zveřejněných dat o vývoji spotřebitelských cen v červenci.
Ilustrační foto: ČNB

První efekt se týká cen alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ty se během posledních měsíců rychle prodraly mezi kategorie spotřebitelských výdajů s nejvyšším dopadem do inflace. Růst cen v této kategorii se totiž dramaticky zvýšil.

U těchto výrobků platí ekonomická moudrost „za (téměř) vším hledej daň“: Od ledna totiž v uvedené kategorii zboží platí nové, výrazně vyšší sazby spotřebních daní, přičemž staré, levnější kolky bylo možno používat (tj. starou, nižší daňovou sazbu uplatňovat) až do konce června. A tak v posledních týdnech nabralo obrátky zdražování těchto produktů s tím, jak prodejci byli nuceni přejít na nové, dražší kolky.

Druhý zajímavý efekt, který lze odhalit v útrobách červencové inflace, se týká cen v oblasti bydlení. Hlavním tahounem je zde už řadu měsíců elektrická energie (ta v minulém roce domácnostem zdražila v důsledku vysokých cen komodity na mezinárodních trzích v předchozích čtvrtletích). Zajímavější ale je, že ochabl druhý donedávna silný tahoun v rámci bydlení, a to nájemné:

Ani zde není těžké vypátrat příčinu: Tentokrát je jí pandemie koronaviru a z ní plynoucí pokles zájmu turistů a pracovníků ze zahraničí o ubytování v Česku. Převis nabídky kapacit bytů a domů k pronájmu měl rychlý dopad do cen.

Doslova pokles cen nájemního bydlení nastal samozřejmě jen v těch nemnoha částech Česka, kam se poptávka zmíněných klientů z ciziny soustřeďovala (zejména tedy v Praze); průměr za celou zemi nadále roste – ale zjevně pomaleji než na jaře.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bydlení v Praze při koronaviru a po něm: O vítězích a poražených

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.