Úspěšná prezentace vozidel MARS se systémem MSHORAD ve Švédsku

Na přelomu srpna a září se u švédského města Karlskoga uskutečnila prezentace protiletadlového kompletu krátkého dosahu MSHORAD (Mobile Short Range Air Defence) založeného na protiletadlovém raketovém systému RBS-70NG a víceúčelovém přehledovém radiolokátoru Giraffe 1X firmy SAAB Dynamics, které byly oba umístěny na českých vozidlech MARS 4x4 společnosti SVOS. Přeloučská firma o tom informovala v tiskové zprávě.
Na přelomu srpna a září se u švédského města Karlskoga uskutečnila prezentace vozidel MARS se systémem MSHORAD. Foto: SVOS

Systém MSHORAD reaguje na poslední poznatky z operačního nasazení spojeneckých jednotek, a i ve světle současných konfliktů se ukazuje jako vysoce efektivní ochranný systém umožňující zabezpečení protiletadlové ochrany na zcela nové úrovni. Jeho základem je moderní raketový systém RBS-70NG a radiolokátor Giraffe 1X instalované na vozidlech MARS 4×4.

Vozidlová platforma umožňuje vysokou mobilitu celého systému včetně rychlých přesunů v náročném terénu, přičemž unikátní podvozek vozidel z dílny přeloučské firmy SVOS umožňuje samostatné nastavování světlé výšky každého kola individuálně.

Foto: SVOS

Vozidlo proto i na nerovném terénu dokáže zaujmout požadovanou pozici, provést detekci cíle a střelbu a poté urychleně změnit pozici, aniž by posádka musela opustit vnitřní prostor chráněný proti střelbě, výbuchům i účinkům zbraní hromadného ničení.

Ukázky pro 150 pozvaných zástupců z 15 zemí světa zahrnovaly představení celého systému, ale i ostré střelby proti vybraným cílům, které skončily se stoprocentní úspěšností zásahů. Obchodní ředitel a vedoucí projektu integrace za společnosti SVOS Štěpán Černý celý program shrnul následovně:

Foto: SVOS

„Naše společnost byla vybrána švédskou firmou SAAB jako jeden z vhodných partnerů pro projekt a nás moc těší, že se platformou pro zkoušky, ukázky i další úpravy nakonec stala právě naše vozidla MARS. Spolupráce obou týmů byla příkladná a naše vozidla plně odpovídají požadavkům na zástavbu podobných systémů.

Speciálně pro tyto zkoušky a naši spolupráci obecně jsme připravili nový vůz a kolegové z firmy SAAB měli možnost ovlivňovat jeho finální podobu pro maximální efektivnost celého řešení. Ačkoliv na první pohled zástavba nevypadá nikterak nekonvenčně, vozidlo muselo splnit velmi přísné požadavky v oblasti tuhosti i dalších parametrů, kterých mnohá upravovaná vozidla nikdy nedosáhnou.“

Foto: SVOS

Vozidla řady MARS představují nejmodernější platformu v Evropě, která těží z dlouhodobých zkušeností společnosti SVOS z vývoje, výroby a provozu pancéřovaných vozidel. Jde o modulární vojenské automobily v uspořádání 4×4 a 6×6 s možností integrace různých nástaveb podle požadavků zákazníka.

Jak je vidět na příkladu integrace protiletadlového systému MSHORAD, podvozková skupina je dimenzována pro různé typy nástaveb a bez ohledu na ně zajistí vysokou průchodnost terénem i provozní spolehlivost. Vozidla lze konfigurovat v různých úrovních ochrany až po standardy chránící posádku před velkorážovými zbraněmi.

PSALI JSME:
Úspěšná prezentace vozidel MARS se systémem MSHORAD ve Švédsku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zdražování ojetin je u konce. Opravdu?

I přes rekordní inflaci v Česku i dalších evropských státech se téměř dva roky trvající růst cen ojetých vozidel zastavuje. Poměr nabídky a poptávky na trhu se vyrovnal, ale také přibývá méně kvalitních ojetin. …

Ceny ojetin dál klesají. Sezónní výkyv nebo trend?

Již v červenci zaznamenal tuzemský trh s ojetými automobily první významné pozastavení růstu cen. V srpnu tento trend pokračuje a ceny ojetin dokonce klesají. Vyplývá to z analýzy trhu Barometr, kterou pravidelně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB