Úsporné sušičky prádla: Kdy se vrátí investice?

Slevy nebývají zadarmo. Platí to i pro sušičky prádla. Nejde přitom jen o maloobchodní ceny, ale zejména o provozní náklady. Na těch sice můžete u pokročilejších modelů ušetřit, bude vás to ale stát pěkných pár tisícovek navíc. A investice se hned tak nevrátí.
Ilustrační foto: Pixabay

Na trhu jsou i modely za několik tisíc, ty však často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umisťování filtrů. Sušičky v ceně okolo dvaceti tisíc naopak zákazníka ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, které umožňuje spotřebič ovládat odkudkoliv.

Víc než dvojnásobná cena

Cenový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou sušičkou, které na Arecenzi zařadili do svého testu, je 9000 tisíc korun (vítěze pořídíte u různých prodejců průměrně za 16 000, poraženého za 7000 Kč).

Průměrná roční spotřeba české domácnosti činí 2 500 kWh. Představuje to čtvrtinu celkových energetických nároků České republiky, což je jen o trochu méně, než spotřeba energie v dopravě.

Rodina žijící v bytě v Českých Budějovicích, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, jí spotřebuje ročně kolem 1,5 MWh. Při letošních cenách zaplatí kolem 8980 korun ročně.

Roční spotřeba elektřiny u nejlépe hodnocené sušičky činí 174 kWh (metodika vychází z předpokladu, že spotřebič absolvuje ročně 160 sušicích cyklů). Za její roční provoz tedy při současných cenách energií zaplatíte zhruba 696 Kč.

PSALI JSME:
Zdražuje elektřina a bydlení, pečivo a plyn teprve zdraží. Inflace skončila za očekáváním i kvůli slevám na vlaky

Nejhůře hodnocená sušička si ročně nárokuje cca 560 kWh, za její provoz tedy zaplatíte asi 2 240 Kč. Průměrná cena sušení za celý rok v porovnání Arecenze byla 1 000 Kč.

Investice do chytřejší a úspornější sušičky se tedy na úspoře energie vrátí přibližně za šest let.

Jenže i dnešní technologická hvězda bude tou dobou už morálně zastaralá. Vědci v USA už nyní pracují na vývoji ultrazvukových sušiček, které vodu z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Českou ekonomiku táhnou útraty spotřebitelů

V září vzrostly maloobchodní tržby ve stálých cenách meziročně o 7,3 procenta, tedy nejvýrazněji od ledna roku 2018. Ke znatelnému růstu jim ovšem pomohla poměrně nízká srovnávací základna loňského září, které bylo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru