Úsporné sušičky prádla: Kdy se vrátí investice?

Slevy nebývají zadarmo. Platí to i pro sušičky prádla. Nejde přitom jen o maloobchodní ceny, ale zejména o provozní náklady. Na těch sice můžete u pokročilejších modelů ušetřit, bude vás to ale stát pěkných pár tisícovek navíc. A investice se hned tak nevrátí.
Ilustrační foto: Pixabay

Na trhu jsou i modely za několik tisíc, ty však často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umisťování filtrů. Sušičky v ceně okolo dvaceti tisíc naopak zákazníka ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, které umožňuje spotřebič ovládat odkudkoliv.

Víc než dvojnásobná cena

Cenový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou sušičkou, které na Arecenzi zařadili do svého testu, je 9000 tisíc korun (vítěze pořídíte u různých prodejců průměrně za 16 000, poraženého za 7000 Kč).

Průměrná roční spotřeba české domácnosti činí 2 500 kWh. Představuje to čtvrtinu celkových energetických nároků České republiky, což je jen o trochu méně, než spotřeba energie v dopravě.

Rodina žijící v bytě v Českých Budějovicích, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, jí spotřebuje ročně kolem 1,5 MWh. Při letošních cenách zaplatí kolem 8980 korun ročně.

Roční spotřeba elektřiny u nejlépe hodnocené sušičky činí 174 kWh (metodika vychází z předpokladu, že spotřebič absolvuje ročně 160 sušicích cyklů). Za její roční provoz tedy při současných cenách energií zaplatíte zhruba 696 Kč.

PSALI JSME:
Zdražuje elektřina a bydlení, pečivo a plyn teprve zdraží. Inflace skončila za očekáváním i kvůli slevám na vlaky

Nejhůře hodnocená sušička si ročně nárokuje cca 560 kWh, za její provoz tedy zaplatíte asi 2 240 Kč. Průměrná cena sušení za celý rok v porovnání Arecenze byla 1 000 Kč.

Investice do chytřejší a úspornější sušičky se tedy na úspoře energie vrátí přibližně za šest let.

Jenže i dnešní technologická hvězda bude tou dobou už morálně zastaralá. Vědci v USA už nyní pracují na vývoji ultrazvukových sušiček, které vodu z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru