Úsporné sušičky prádla: Kdy se vrátí investice?

Slevy nebývají zadarmo. Platí to i pro sušičky prádla. Nejde přitom jen o maloobchodní ceny, ale zejména o provozní náklady. Na těch sice můžete u pokročilejších modelů ušetřit, bude vás to ale stát pěkných pár tisícovek navíc. A investice se hned tak nevrátí.
Ilustrační foto: Pixabay

Na trhu jsou i modely za několik tisíc, ty však často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umisťování filtrů. Sušičky v ceně okolo dvaceti tisíc naopak zákazníka ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, které umožňuje spotřebič ovládat odkudkoliv.

Víc než dvojnásobná cena

Cenový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou sušičkou, které na Arecenzi zařadili do svého testu, je 9000 tisíc korun (vítěze pořídíte u různých prodejců průměrně za 16 000, poraženého za 7000 Kč).

Průměrná roční spotřeba české domácnosti činí 2 500 kWh. Představuje to čtvrtinu celkových energetických nároků České republiky, což je jen o trochu méně, než spotřeba energie v dopravě.

Rodina žijící v bytě v Českých Budějovicích, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, jí spotřebuje ročně kolem 1,5 MWh. Při letošních cenách zaplatí kolem 8980 korun ročně.

Roční spotřeba elektřiny u nejlépe hodnocené sušičky činí 174 kWh (metodika vychází z předpokladu, že spotřebič absolvuje ročně 160 sušicích cyklů). Za její roční provoz tedy při současných cenách energií zaplatíte zhruba 696 Kč.

PSALI JSME:
Zdražuje elektřina a bydlení, pečivo a plyn teprve zdraží. Inflace skončila za očekáváním i kvůli slevám na vlaky

Nejhůře hodnocená sušička si ročně nárokuje cca 560 kWh, za její provoz tedy zaplatíte asi 2 240 Kč. Průměrná cena sušení za celý rok v porovnání Arecenze byla 1 000 Kč.

Investice do chytřejší a úspornější sušičky se tedy na úspoře energie vrátí přibližně za šest let.

Jenže i dnešní technologická hvězda bude tou dobou už morálně zastaralá. Vědci v USA už nyní pracují na vývoji ultrazvukových sušiček, které vodu z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Jak Češi utrácejí v době karantény

Na základě objemu transakcí klientů České spořitelny jsme spočítali, že výdaje domácností poklesly po 16. březnu, kdy byla zavedena karanténa, téměř o čtvrtinu. Klienti prakticky přestali kupovat oblečení a …

Koronaviroví šmejdi si nedají pokoj

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) má v posledních týdnech napilno. Řada prodejců potravinových doplňků totiž vycítila kvůli náladám ve společnosti příležitost, a tak zhusta – a především na internetu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla …
Rolovat nahoru