
Jediná kategorie, kde úspory pokračovaly v růstu, byly termínované vklady, které v boji s inflací nabízejí aktuálně nejvyšší úrokové sazby. Vklady na většinou téměř neúročených běžných účtech se snižují již od října minulého roku. Přesto na nich stále leží neuvěřitelných 1,7 bilionu korun. Také růst vkladů na stavebním spoření se letos zastavil a ČNB registruje v prvním čtvrtletí pokles o osm miliard korun.
Podle analýzy Banky Creditas je hlavním důvodem změny spotřebitelského chování zvyšování cen. V porovnání letošního a loňského prvního kvartálu nejvíce narostly výdaje spojené s domácností, a to o 38 procent! Vliv na to má jak zdražování energií, tak růst cen stavebních prací a materiálů, nábytku a vybavení domácností. O 14 procent vzrostly výdaje za potraviny a domácí mazlíčky.
„Češi dál nadprůměrně spoří, ale ve srovnání s loňským prvním kvartálem byl přírůstek úspor nižší. Roli v tom samozřejmě hraje snížení objemu peněz, které je možné v časech rostoucí inflace vůbec uspořit. Někteří stále ještě váhají i kvůli důsledkům situace na Ukrajině s dlouhodobějšími investicemi a zaměřují se primárně na termínované, respektive spořicí vklady,“ vysvětluje celkový pokles vkladů hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Data ukazují podle Dufka na to, že je to právě inflace, jež do značné míry mění a pravděpodobně ještě dál bude měnit spotřebitelské chování. „Podíl nákladů spojených s bydlením letos a nejspíše i v příštím roce výrazně vzroste na úkor výdajů, které domácnosti v posledních letech směřovaly do oblasti volného času či do již zmíněných úspor,“ míní analytik.