
A to nebývalým skokem o bezmála 50 miliard korun, což je více než dvojnásobek obvyklých měsíčních úspor českých domácností. Stejné to ovšem bylo i v prosinci minulého roku. A obyvatelstvo vložilo do svých úspor za poslední dva evidované měsíce neuvěřitelných 96 miliard korun. Novým rekordem českých domácností je 3,7 bilionu korun uložených v tuzemských bankách.
Uznáníhodné je, že množství peněz uložených na neúročených běžných a kontokorentních účtech, celkem 1,4 bilionu korun, je nejnižší od roku 2020, kdy však celkové úspory domácností byly zhruba o bilion korun menší. Logicky se tak vůbec poprvé ocitl na úročených termínovaných vkladech víc než bilion korun, přesně 1,034 bilionu.
Náš pokus vypátrat, kolik peněz mají lidé čistě jen na spořicích účtech, ale skončil neúspěchem. Takovou statistiku Česká národní banka nevede, což redakci portálu Finanční a ekonomické informace potvrdila i mluvčí této instituce Petra Vlčková. Pouze je možné zjistit, kolik peněz v bankách není vázaných na výpovědní lhůty. A není to málo. Součet běžných účtů a netermínovaných vkladů činí 2,67 bilionu korun.
„V tom však jsou obsaženy kromě spořicích účtů také například netermínované vklady na stavebním spoření, netermínované účelové vklady a ostatní netermínované vklady. Úsporné vklady na požádání tak tvoří jen část,“ upozorňuje Vlčková. „Jiná statistika týkající se spořicích účtů v databázi není.“
Podniky, živnostníci, finanční a vládní instituce včetně domácností mají ve 46 u nás působících bankách sedm bilionů korun (přesně 7,032 bilionu). Jak je vidět, největší část uložených peněz tvoří právě úspory domácností.
Ty si ovšem také půjčují. V lednu 2,3 bilionu korun a meziměsíčně o šest miliard víc. Největší položkou jsou úvěry na bydlení. Ty tvoří 78 procent (1,75 bilionu) z úvěrů poskytnutých domácnostem.