Hypoteční trh loni propadl o čtvrtinu na 150 mld. Kč

Hypoteční trh v loňském roce hledal své dno. Banky a stavební spořitelny za celý rok 2023 poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což představuje meziroční pokles o čtvrtinu (-24 %).
Banky a stavební spořitelny za celý rok 2023 poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s předpandemickými roky 2017 až 2019 byl objem poskytnutých hypoték v roce 2023 zhruba o třetinu nižší. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Objem i počet poskytnutých hypoték byli loni nejnižší za posledních dvacet let.

V prosinci pokračovalo mírné oživování hypotečního trhu, když banky poskytly hypotéky za celkem 15,1 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 93 procent. Stále to ale bylo o 50 procent méně než v prosinci 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v posledním měsíci loňského roku dosáhl 12,7 miliardy korun po listopadových 13,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,4 miliardy korun oproti 2,8 miliardy korun v listopadu.

Počet nově poskytnutých hypoték v prosinci činil 3 770, což představuje meziroční nárůst o 65 procent a zároveň je to nejvyšší hodnota od loňského června. I tento ukazatel je stále hluboko pod dlouhodobým standardem. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v prosinci pokračovala v mírném zlevňování, když se dostala na 5,65 procenta. Hypotéky tak jsou nejlevnější od července 2022. Hypoteční sazby se však stále pohybují na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují kolem šesti procent.

Průměrná výše hypotéky v prosinci vzrostla na 3,37 milionu korun a dostala se tak na úroveň ze začátku roku 2022. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Výrazně dražší hypotéky mají zásadní dopad na desítky tisíc domácností, kterým letos skončilo fixační období, takže musely refinancovat.

Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla běžná v dřívějších letech, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné hypotéky ve výši 3,37 milionu korun na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 6 702 koruny více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou.

Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené se splácením hypotéky vynaloží o 80,4 tisíce korun více. To jsou prakticky dvě průměrné hrubé mzdy v ČR. Dva měsíce v roce tak jeden z rodiny vydělává jen na navýšené splátky.

Otázkou je, jak se bude hypoteční trh vyvíjet v letošním roce. Záležet to bude hlavně na krocích centrálních bankéřů a tom, jak rychle budou snižovat základní úrokové sazby. Ty drželi až do loňského prosince více než rok a půl na velmi vysokých úrovních, čím zadusili nejen hypoteční trh, ale celou českou ekonomiku.

Před Vánoci se sice odhodlali k prvnímu, spíše kosmetickému snížení o čtvrt procentního bodu, ale tento krok přišel velmi pozdě a nebyl příliš razantní. Aby se současná tristní situace na hypotečním a v návaznosti i realitním trhu opravdu výrazněji změnila, musely by se úrokové sazby skokově snížit o jednotky procent.

Jen tak by se hypoteční sazby mohly dostat k tříprocentní hranici, což by opět odstartovalo větší zájem o hypotéky a tím i o vlastní bydlení. To je zatím kvůli drahým hypotékám pro spoustu zájemců stále nedostupné.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Pokud by si někdo porovnal podmínky hypotéky v Rakousku a tady pak by si tady hypotéku v žádném případě nevzal…..Jsou tu šílené podmínky!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB