
Do konce července, tedy za prvních sedm měsíců letošního roku, poskytly úvěry za téměř 65 miliard korun. To je 99 procent objemu úvěrů za celý rok 2020 a 96 procent objemu úvěrů za rok 2018, který byl za posledních více než deset let nejlepším rokem v historii stavebních spořitelen. Pro srovnání a pro dokreslení: Banky v prvním letošním pololetí sjednaly hypotéky za rekordních 224 miliard korun.
Ačkoliv úrokové sazby úvěrů na bydlení pozvolna rostou již několik měsíců v řadě, stále se drží na nízkých hodnotách. Podle dat České národní banky (ČNB) byla v červnu roční průměrná sazba nákladů (RPSN) stavebních spořitelen 2,23 procenta, tedy dokonce nižší, než srovnatelná RPSN hypoték u bank. Ta činila 2,27 procenta.
„Nízké sazby úvěrů na bydlení stále silně motivují Čechy ke koupi nemovitostí, a to navzdory tomu, že jejich ceny stoupají meziročně o desítky procent. Nicméně se stále častěji setkáváme s tím, že se lidé kvůli vysokým cenám vrhají raději do rekonstrukcí stávajícího bydlení,“ informoval naši redakci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).
Lidé se podle něj pouštějí například do přestaveb garáží, nebo budují půdní vestavby. „Tím nejen řeší své bytové potřeby, ale významně zvyšují i hodnotu nemovitosti. Na rekonstrukce se vyplatí vzít si úvěr. Výše reálných úrokových sazeb je totiž stále hluboko pod inflací, což znamená, že úroky z těchto úvěrů jsou v podstatě záporné,“ vysvětlil.
Reálné úrokové sazby představují skutečnou sazbu, kterou žadatel o úvěr dostane při zohlednění faktoru inflace. V současné době činí roční inflace 3,4 procenta a například průměrné úrokové sazby stavebních spořitelen byly v červnu 2,38 procenta ročně. Reálná úroková sazba na dobu fixace je tedy více než jedno procento mínus.
Cena nemovitosti po rekonstrukci podle Šedivého může v současné době vzrůst o několik set tisíc až miliony korun: „Pětina Čechů uvažuje, že na důchod změní bydlení. Buď se přestěhují do skrovnějšího, nebo se přesunou z velkých měst do menších nebo na venkov.“
Podle údajů AČSS je jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, právě rekonstrukce či modernizace bydlení. Loni šlo na rekonstrukce 35 procent úvěrů stavebních spořitelen. Dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 procent.
S demografickými změnami ve společnosti očekává asociace i růst významu rekonstrukcí, které uzpůsobí bydlení potřebám seniorů: Úpravy koupelen, povrchů v domácnosti, odstranění bariér pohybu, ergonomičtější kuchyně atd. Mezi časté důvody rekonstrukcí patří také snižování energetické náročnosti bytů nebo domů.
Ne všichni ale mohou investovat do nové nemovitosti, alternativní cestou je tedy rekonstrukce již nevyhovujícího staršího bydlení. Stavební spořitelny proto očekávají boom investic do zvelebování, oprav a rekonstrukcí stávajících nemovitostí.