V celní válce mezi USA a EU je klid jen na jedné frontě

Názor
Úterní summit mezi USA a EU nenaplnil zcela očekávání, že nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena ukončí transatlantickou celní válku. Oboustranná cla zavedená kvůli letadlům sice byla pozastavena, v platnosti ale zůstávají cla na evropskou ocel a hliník. 
Za současného nedostatku většiny surovin a raketového růstu jejich cen je zatěžování dovozu kovů z ekonomického hlediska nesmyslné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na pět let přestanou vybírat cla, která na sebe vzájemně uvalily kvůli neoprávněné podpoře svých výrobců letadel Airbus a Boeing. Tato cla paradoxně nejvíc postihla produkty „neprovinilých“ odvětví. Například evropské sýry, olivy a vína a následně americké whisky, lososy či kufry.

Nyní EU a USA hodlají společně určovat, jaká podpora leteckému průmyslu je přípustná. Pokud se problémy znovu vynoří, Washington si vyhradil možnost cla obnovit. Summit v Bruselu zároveň nepřinesl zrušení či alespoň pozastavení cel, kterými Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2018 zatížil dovoz oceli a hliníku nejen z Evropy.

Absence průlomu v této oblasti příliš nepřekvapuje. USA si nepochybně chtějí ponechat nějakou vyjednávací páku. Bidenova vláda navíc sama letos v březnu uvalila antidumpingová cla na běžné hliníkové plechy z Německa, Itálie, Španělska, Rumunska, Chorvatska a dalších zemí.

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

Pokračování cel na dovoz kovů není dobrou zprávou nejen pro moravskoslezské oceláře. EU doufá, že i tato cla se podaří odstranit a to snad už do prosince. Zachování cel ale podporují odboráři z amerického ocelářství, kteří mají blízko k Bidenově Demokratické straně.

Rozhodování o clech bývá silně politicky motivované. Obzvlášť za současného nedostatku většiny surovin a raketového růstu jejich cen je zatěžování dovozu kovů z ekonomického hlediska nesmyslné. Uvidíme, zda do sporu promluví Světová obchodní organizace, kterou teď řídí Nigerijka Okonjová-Iwealová, jejíž nástup Trump blokoval.

Jakkoli mají ocel a hliník větší ekonomickou váhu, nemělo by se zapomínat ani na další zboží z EU, jehož dovoz USA stále zatěžují clem. Jde například o oblečení, obuv či keramiku. A také o sklo, které patří k tradičním položkám českého vývozu.

Autor je ředitel společnosti Gerlach
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump opět šokuje, zavádí nová cla a hraje vabank

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru