V osobním bankrotu je v Česku 114 tisíc lidí

V Česku je 114 tisíc lidí v osobním bankrotu. Kde je osobních bankrotů nejvíce a kde naopak nejméně, nově ukazuje Mapa osobních bankrotů. Jejím autorem je ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který v minulosti stál např. za projektem Mapa exekucí.
Osobní bankroty v datech. Zdroj: Institut prevence a řešení předlužení

Největší podíl osobních bankrotů je podle projektu v Ústeckém kraji (2,2 %) a Karlovarském (2,0 %), nejmenší podíl naopak zaznamenává Praha (0,6 %) a Zlínský kraj (0,9 %). Vzhledem k vysokému počtu osob v dluhové pasti je však velmi důležitým ukazatelem poměr počtu osob v osobním bankrotu k počtu osob v exekuci v daném kraji.

V tomto ohledu na tom nejhůře Praha s poměrem pouhých sedm procent, naopak nejlépe je na tom Pardubický kraj s 19 %. Zajímavostí je, že u osobních bankrotů prakticky neexistuje rozdíl mezi počty mužů a žen, a to napříč všemi kraji. Podíl mužů je jen lehce vyšší s 51 % oproti 49 % žen. Téměř třetina (29 %) ze všech osob v osobním bankrotu jsou manželé. Průměrný věk je pak 45 let.

Až dosud podrobná data o využívání institutu oddlužení v Česku chyběla. „Stejně jako jsme vizualizovali problém o předlužení v podobě projektu Mapy exekucí, chtěli jsme politikům i veřejnosti přiblížit podrobné informace o osobních bankrotech. Díky podrobným analýzám zhodnotit efekt změn, které mají nyní od 1. června zmírnit pravidla vstupu do osobního bankrotu. Mluví se o masovém oddlužení, myslíme si, že realita bude jinde. Mapa nám toto pomůže sledovat a vyhodnocovat,” upřesňuje Hábl cíle nového projektu s tím, že podrobná aktualizace bude probíhat jednou za čtvrtletí a základní informace jednou za měsíc.

PSALI JSME:
Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

Nárůst zájmu o pomoc

Začátkem června vstupuje v účinnost novela insolvenčního zákona, která rozšiřuje možnosti oddlužení pro předlužené lidi. Nově budou moci do oddlužení vstoupit všichni, kdo budou schopni kromě běžného výživného splácet měsíčně minimálně 2 200 Kč. Oproti původnímu návrhu nebude pro dlužníky platit žádný strop s ohledem na výši jejich dluhů, takže do oddlužení budou moci vstoupit i nejvíce předlužení lidé.

Současná bariéra v podobě povinnosti dlužníka na začátku insolvence prokázat schopnost splatit alespoň 30 % všech svých dluhů sice přestává platit, ale lidé, kteří ani po pěti letech oddlužení tuto hranici nesplní, budou vystaveni speciálnímu přezkumu soudu. Přes tuto nejistotu lze očekávat značný nárůst zájmu o nejen o pomoc s oddlužením, ale i o informace a data, která se oddlužení týkají.

PSALI JSME:
Oddlužení: Co vše se letos změní pro dlužníka v osobním bankrotu

Help linka a mapa poraden

Jedním z užitečných nástrojů při hledání informací bude zmíněná Mapa osobních bankrotů. Organizace Člověk v tísni, která na území České republiky předluženým lidem poskytuje potřebnou pomoc, zprovoznila novou dluhovou „help linku“ a také mapu dluhových poraden. Jen za poslední rok pomohli pracovníci neziskové organizace řešit problémy s dluhy zhruba čtyřem tisícům lidí.

„Ačkoli ani pět měsíců po schválení zákona nepanuje v odborné veřejnosti shoda nad výkladem některých změn v insolvenčním zákoně, vnímáme zájem lidí, pro které doposud zákon nenabízel možnost k oddlužení, o řešení své tíživé situace a jsme jim připraveni v rámci našeho dluhového poradenství pomoci,“ říká Daniel Hůle z organizace Člověk tísni.

Podle Hůleho lze očekávat určitý nárůst poptávky po pomoci. „Rádi bychom pomohli každému, ale kapacity našich poradců jsou již nyní naplněny. Proto jsme hledali i jiné způsoby, jak zprostředkovat pomoc co nejvíce lidem. Na začátku roku jsme naplno spustili novou help linku, na které se zájemcům dostane prvotní konzultace, které jim poskytnou naši nejzkušenější pracovníci,“ říká. Jako alternativa dluhové help linky slouží webové stránky www.jakprezitdluhy.cz

Kromě mnoha důležitých informací týkající se exekucí, oddlužení či bezpečného půjčování je zde umístěn i formulář, který slouží jako alternativa dluhové help linky. „Dalším užitečným nástrojem, který na webu naleznete, je mapa dluhových poraden. V tuto chvíli na mapě najdete zhruba 120 prověřených poraden, které se pomocí při řešení dluhů v České republice zabývají, “ říká Daniel Hůle.

PSALI JSME:
Neplatičům strhneme méně a nebudou melouchařit. Naivní. Ostrouhá výživné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.