V počtu instalovaných bitcoinmatů je Česko šesté na světě

V České republice bylo začátkem srpna instalováno 58 bitcoinmatů – speciálních „bankomatů“, v nichž lze obchodovat s virtuální měnou bitcoin a případně i s dalšími kryptoměnami. To Česko řadí v žebříčku specializovaného serveru Coin ATM Radar na šestou příčku ve světě.
Podle údajů serveru Coin ATM Radar bylo na začátku srpna v 73 zemích světa k dispozici téměř tři a půl tisíce bitcoinmatů. Reprofoto: General Bytes

Více než polovina tuzemských bitcoinmatů je rozmístěna v Praze a je jich dokonce více než na celém Slovensku (31) nebo v řadě jiných evropských zemí. Pro srovnání: Slovensko jich má na svém území o jeden více než Itálie a o dva než Švýcarsko. Kolem dvaceti instalací z Evropských států hlásí už jen Holandsko, Polsko a Finsko.

Podle údajů serveru bylo na začátku srpna v 73 zemích světa k dispozici téměř tři a půl tisíce bitcoinmatů. Necelých 80 procent z nich se nachází na severoamerickém kontinentu – 2135 jich je v USA a 609 v Kanadě. S velkým odstupem ve světovém žebříčku následují Velká Británie (170) a Rakousko (153), Rusko je se 70 instalacemi na pátém místě ve světě. Evropa se aktuálně na celkovém počtu světových instalací automatů na kryptoměn bitcoin podílí přibližně 20 procenty.

Bitcoinmaty ale nejsou jedinými ATM (Automated teller machine) na obchodování s virtuálními měnami. Dalších téměř 1700 automatů ve světě umožňuje transakce s kryptoměnou Litecoin a více než 1100 s měnou Ethereum.

Raketovou rychlostí

Když byl v Praze před několika lety zprovozněn první – jak se tehdy psalo – „bankomat s bitcoiny“, v celém světě existovaly ani ne dvě desítky podobných automatů, které představují alternativu k nákupu i prodeji bitcoinů, jež šlo do té doby uskutečnit pouze elektronicky prostřednictvím specializovaných burz, na které nebylo jednoduché se dostat.

A právě pro onu jednoduchost – nehledě na výkyvy hodnoty kryptoměn – obchod s bitcoinmaty roste od roku 2014 raketovou rychlostí, jak je patrné i z grafu níže. Každý den je na světě uvedeno do provozu zhruba dalších pět automatů. Na internetu lze dokonce najít návody, jak nastartovat svůj byznys do nich, kalkulačku návratnosti investic a další rady.

Zdroj: amCharts

Že jde o reálný byznys, byť s něčím zcela virtuálním, může potvrdit například česká společnost General Bytes, která má více než čtvrtinový tržní podíl na dosud všech zprovozněných automatech na obchody s kryptoměnami (letos na jaře firma oznámila 1500 prodaných přístrojů). Jedničkou na trhu asi 35 výrobců ATM pro virtuální měny je firma Genesis Coins s více než třetinovým tržím podílem. Různé typy „kryptoměnomatů“ se prodávají v rozmezí od 775 po 14 500 dolarů.

Banky a karetní společnosti jako Visa nebo Mastercard mohou zhruba pěti stům dosavadních provozovatelů automatů s virtuálními měnami jen tiše závidět výši poplatků, které si účtují. Ta u sledovaných cca 2600 bitcoinmatů dosahuje v průměru téměř 8,5 procenta. Průměrný současný nákupní poplatek je podle Coin ATM Radar 9,28 %, prodejní činí 6,67.

Vzhledem k prodejní ceně bitcoinu k 1. 8. 2018 ve výši 7620 korun si případné poplatky provozovatele automatu snadno můžete spočítat sami. A také poměrně rychle dojít k závěru, zda jste opravdu tak bohatí, abyste si mohli dovolit kryptoměny jako investiční a spekulativní instrument s vysokou volatilitou. Vzpomínáte? Na konci loňského roku stál jeden bitcoin přes 20 tisíc Kč…

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice do solární energie

Zelená energie se v poslední době dostává do popředí investování, které se podílí na dlouhodobých globálních trendech. Stále větší podporu nachází u nejvyšších politických autorit. Díky odpovědnosti vůči životnímu …

Rekordní zájem o státní dluhopisy

Jak je vidět na výsledcích posledních aukcí státních dluhopisů a dokonce i těch dlouhodobých, zájem o tyto papíry zůstává navzdory chmurným rozpočtovým vyhlídkám velmi silný. O tom svědčí nejenom realizované prodeje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Analýza
Zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru už propustila některé své zaměstnance. Rovněž se snižují platy a další benefity. Ukázal to aktuální průzkum personálně poradenské společnosti Randstad. Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel.
Rolovat nahoru