V podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu

Názor
Česká národní banka (ČNB) na svých webových stránkách zveřejnila již druhý přehled odkladů splátek a úvěrů poskytnutých v rámci programů COVID, tentokrát k datu 5. června. Srovnání předchozích statistik, pořízených k 29. květnu, s aktuálně zveřejněnými údaji potvrzuje, že v podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu.
V podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Malé a střední formy načerpaly za poslední týden z programu COVID II jeden a čtvrt miliardy korun. To také potvrzuje, že podmínky státní záruky a podmínky čerpání úvěru v tomto programu byly nastaveny správně a podpořily kontinuitu financování v tomto segmentu ekonomiky, který je vůči dopadům koronavirové krize nejzranitelnější.

Nadějně se rozbíhá program COVID III, který je z pohledu státu administrativně postaven jednodušeji a břemeno zpracování úvěrových žádostí leží na komerčních bankách. Ty zaznamenaly a zpracovávaly k 5. červnu již více než tisíc žádostí o úvěr v celkové výši téměř jedenáct miliard korun. Že COVID III bude daleko flexibilnější, než jeho předchůdci COVID 1 a COVID II, dokládá i skutečnost, že k 5. červnu byl již vykázán první případ schválení žádosti a otevření úvěrové linky.

Pokud jde o program COVID EGAP, jehož administrátorem je EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost), který je určen velkým firmám s podílem na exportu a který není omezen jen na podporu provozního kapitálu, ale umožňuje zaručit i investičním úvěry, jeho spuštění je otázkou dnů.

Dosavadní data nasvědčují, že ušetřen před dopady pandemie Covid-19 nebyl téměř žádný obor. Největší podíl zaručených úvěrů směřoval jak do oblasti zpracovatelského průmyslu, stejně jako do velkoobchodu i maloobchodu a do ubytovacích a stravovacích služeb.

Druhá sada těchto údajů, které ČNB včera zveřejnila, opětovně potvrdila, jak důležité je, aby byl v současné nelehké situaci k dispozici statistický monitorovací nástroj, který poskytne – spolu s dalšími statistickými údaji – hospodářské politice celkový obraz o vývoji likvidity v ekonomice a umožní jí včasné a přesněji zacílené reakce na vývoj situace.

Autor je výkonný ředitel České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Valí se výpovědi. Třetina firem je na suchu, hlásí komora. Na vládní Antivirus nedosáhnou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru