V příštím týdnu pohonné hmoty zdraží, navzdory poměrně silné koruně

Názor
Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svoji stagnaci z týdne předešlého. Jejich cena přitom až právě do doby před zhruba čtrnácti soustavně rostla od první poloviny května. Průměrná cena benzínu Natural 95 je stejná jako před týdnem a jako před čtrnácti dny, činí 28,10 koruny za litr. Litr nafty je nyní levnější o haléř v porovnání se situací před týdnem a stejně drahý jako před čtrnácti dny. Stojí 27,58 koruny.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu je třeba počítat s mírným zdražením pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Cena ropy včera vystoupala na své pětiměsíční maximum poté, co byla zveřejněna zpráva o vyšším než očekávaném poklesu zásob v USA v minulém týdnu. Během týdne růst cen ropy podpořila také masivní exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která bezprostředně umocnila obavy z dalšího vývoje v geopoliticky třaskavé oblasti Blízkého východu.

Efekt zvyšování dolarové ceny barelu ropy však bude tlumit poměrně silná koruna, která je vůči dolaru na maximech za uplynulé skoro dva roky. V červnu a červenci posílila vůči dolaru vůbec nejvýrazněji ze všech měn světa. Výsledkem je to, že mírný růst cen ropy se neprojevuje růstem ceny ropy v korunách, nýbrž mírným zlevněním či právě stagnací korunové ceny ropy, a tedy v důsledku i stagnací cen pohonných hmot v ČR. V příštím týdnu už tento vývoj z poslední doby vezme zasvé a cena benzínu i nafty v ČR se mírně zvýší.

V červenci byl benzín levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Rakousku byl srovnatelně drahý. V Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a samozřejmě v Německu či v Itálii byl dražší. Nafta byla levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, zatímco v Rakousku, ve Slovinsku či na Slovensku byla cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii byla cena vyšší.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Opravdu pohonné hmoty každé léto zdražují?

Zavřít reklamu ×
  1. Ropa je porad o polovinu levnejsi nez byla v lednu a unoru. Tak kdo zdrazuje? Stat ma dane porad stejne.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.