V produkci masa jsme zcela nesoběstační

Názor
Češi jedí málo hovězího masa, protože je oproti vepřovému a drůbežímu masu cenově hůře dostupné. Stále přitom platí, že kdybychom maso přestali dovážet ze zahraničí, stála by se na něj fronta jako za minulého režimu.
Kdybychom přestali dovážet hovězí maso ze zahraničí, stála by se na něj fronta jako za minulého režimu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Produkce vepřového masa dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku úrovně 52 915 tun, což představuje meziroční růst o 0,3 procenta. Česká produkce je zcela nedostatečná, proto bylo dovezeno 69 308 tun vepřového masa ze zahraničí. To pocházelo hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgie.

Po vepřovém mase bylo druhým nejoblíbenějším drůbeží maso. Jeho produkce ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 45 413 tun. Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme ho proto dovést 25 122 tun. Více než polovina dovezeného drůbežího masa pocházela z Polska.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku byl vykázán pokles v produkci hovězího masa. Toho bylo vyrobeno 17 217 tun, což v meziročním porovnání představuje snížení o 1,8 procenta. Stejně jako u vepřového a drůbežího platí i u hovězího masa, že česká produkce nestačí potřebám tuzemského trhu. Proto muselo být dovezeno 10 778 tun hovězího masa, které pocházelo především z Polska, Nizozemska a Německa.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zemědělci vloni vyprodukovali nejvíce masa od roku 2012, přesto Česko není soběstačné

Zavřít reklamu ×
  1. Vše zvadzaji na bývalý režím…..byly jsme v tedy samostační…krmili jsme tady u Rusi …bože dokud to budou pořád házet na jiné….

  2. Dobrý den. Kde jsou ty komparativní výhody? Kde je ta síla velké produkce? Stali jsme se jen dodavatelem surovin pro západní potravinové firmy a strategickou výrobu masa si nepustí a naopak se snaží ji u nás ponížit. Proč? Hnojem se zlepšuje půda i s dodáním všech potřebných živin. Drcená sláma od kombajnu sice snižuje množství dodávaných hnojiv ale není to hnůj a kejda nebo močůvka a ta dělá divy. Tak že naše pole jsou minimálně vytěžována a nastává pomalá degradace půdy se všemi důsledky. Chybí žížaly a není kyprá půda, voda nezasákne a dusí nově osetá pole, případně z jara brání kaluže včasnému setí nové úrody a nebo vodní eroze odnese ornici pryč a zůstane podorničí. Kdo z dnešních hospodářů obchází svá pole a odvodní svá pole rygolkem? Děkuji za odpověď a za názor.

  3. No hlavně, že jsme museli zavřít jeden z mála prosperujících velkochovů prasat v Letech u Písku. Oficiálně prej k vůli výstavbě pietního místa romům z koncentračního tábora, který tam někde za války stál. Neoficiálně k vůli rodině knížete Schwarzenberga, který měl v okolí toho vepřína pozemky a nemohl je draze prodat jako stavební parcely pro smrad linoucí se do okolí. Vepřín prostě hodně smrděl a odháněl knížeti potenciální kupce při snaze prodat své „férově“ restituované pozemky.

  4. Byli jsme soběstační téměř ve všem a nyní nejsme v ničem a dokonce jsme životně závislí a tudíž snadno vydíratelní. Polsko a Maďarsko jsou soběstační v potravinách a Brusel zuří, nemají na ně páku. Myšlenka jednotné EU byla dobrá, ale realizace je naše prokletí.

  5. Já nejím maso téměř 10 let díky masu z Polska kdy se do ČR prodávalo maso z uhynulích krav,kuřecí co má salmonelu atd….Už prostě nemám na maso po těchto aférách vůbec chuť.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nárůsty cen brání dokončování staveb

Realitní trh dál sužuje akutní nedostatek nemovitostí nabízených k prodeji, což vede ke skokovému růstu cen. Ten by do budoucna mohl být zmírněn zvyšujícími se úrokovými sazbami na hypotékách, které mohou odradit …

Ekonomika: Fialův správný krok do mlhy

Koaliční smlouva a vládní programové prohlášení vznikající Fialovy garnitury se v ekonomických bodech vydává často správným směrem, ale krokem méně jistým, než jaký by ideálně měl být. To proto, že řada ekonomicky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB