V Unii padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim

Názor
Rekordní ceny elektřiny a plynu v EU si už připisují oběti z řad významných evropských průmyslových podniků. Největší výrobce hnojiv v Polsku, Anwil, patřící do skupiny Orlen, v úterý oznámil, že pozastavuje výrobu. Důvodem jsou vysoké ceny plynu. Zastavení výroby hnojiv již dříve téhož dne oznámila největší polská chemička Grupa Azoty.
Největší výrobce hnojiv v Polsku, Anwil, patřící do skupiny Orlen, v úterý oznámil, že pozastavuje výrobu. Důvodem jsou vysoké ceny plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

V uplynulém týdnu oznámily kvůli vysokým cenám elektřiny a energií obecně ukončení výroby hned dva významné výrobní závody v EU. A sice jedna z největších evropských zinkoven, ta v nizozemském Budelu, a také jediná hliníkárna na Slovensku, podnik Slovalco v Žiaru nad Hronom. Lze předpokládat, že tato „destrukce výroby“ v EU bude z důvodu neustávající energetické drahoty pokračovat.

Konkrétně podnik Slovalco je významným dodavatelem hliníku celé Evropě. Jeho generální ředitel Milan Veselý minulý týden varoval, že po ukončení výroby jej budou coby dodavatelé muset zastoupit podniky z Číny či Ruska, protože Evropa se bez hliníku neobejde.

PSALI JSME:
Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině

Zemím EU tak hrozí závažný ekonomický otřes a dlouhodobé oslabení ekonomické pozice ve světě. Závažné problémy s výrobou nemusí totiž být jen záležitostí nadcházející topné sezonu. Belgický premiér Alexander de Croo v pondělí varoval, že pro Evropu bude těžkých příštích až deset zim.

EU chtěla být v zelené transformaci energetiky vzorem světu. Místo toho se stává odstrašujícím příkladem, „jak se to dělat nemá“. Výkonné zdroje energie, zejména jaderné elektrárny, si pozavírala a rezignovala na ně. Zato vybudovala fatální energetickou závislost na totalitárním režimu, jenž si s ní pohraje.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Wall Street Journal: Za energetickou krizi i rapidní inflaci si může Západ sám

Zavřít reklamu ×
  1. Eu si do svého vedení navolila hloupé a sebestřední politiky! To ani nemohlo jinak dopadnout…A k tomu ještě nanejvýš škodící strýček Sam, ze zámoří… Eu bude podle mně existovat ještě maximálně 1 rok…

  2. Tak je třeba od sebe odlišovat výroby a podniky, které skončí a výroby, které se jenom zastaví. Hliníkárna na Slovensku myslím končí, výroba hnojiv v Polsku se jen zastavuje.

  3. První je potřeba kompletně vyměnit lidi v Bruselu…….Současné vedení není svéprávné! Fiala co vede nyní celou Evropu je pouze parodie. Tento profesor umí jen řečnit a víc nikdy nedokázal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.