
Hlavním důvodem k optimismu by, stejně jako v Evropě, měla být vakcína proti covid-19 a očekávané oživení ekonomiky. K tomu by měla přispět i nadále uvolněná měnová politika a výrazné fiskální úsilí.
To by mělo tlačit výnosy státních dluhopisů nahoru nejen z důvodu podpory ekonomiky, ale i kvůli obří nabídce dluhopisů na trhu vycházející s vysokých plánovaných deficitů veřejných financí. To by se mělo projevovat zejména u delších splatností a vést tak ke strmějšímu tvaru výnosové křivky.
Obdobný nárůst očekáváme i u úrokových swapů. U desetileté splatnosti předpokládáme pro příští rok nárůst ze současných 0,90 % na 1,60 % a pro dvouletou splatnost z 0,20 % na 0,35 %.
Ačkoli dolarové financování hraje v tuzemské ekonomice pouze minoritní roli, vliv tržních dolarových sazeb na korunové od konce kurzového závazku ČNB stále roste. Od té doby lze až 85 procent pohybu domácích sazeb (10y) vysvětlit právě pohybem jejich dolarovým ekvivalentem.
V případě eurových sazeb jsou to přitom pouze 43 procenta. Ačkoli do tuzemského vývoje bezpochyby zasahují i další faktory, vliv dolarových sazeb je výrazný. Jejich růst by se tak měl promítnout v příštím roce i do růstu tuzemských sazeb a výnosů státních dluhopisů.
Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)