Dolar neopouští medvědí vyhlídky, euro čeká na unijní rozpočet

Analýza
Zdá se, že americký dolar hodlá zamířit směrem dolů. Nevypadá to však, že by s tím nějak pospíchal, protože od případného směrového obchodování trh nejspíš odrazují zásadní krátkodobé nejistoty. U rostoucího počtu dolarových párů se ale pomalu blíží klíčové hladiny podpory a klima zůstává příznivé pro prodej dolaru, alespoň dokud se neobjeví něco, co by zahnalo značnou globální chuť riskovat.
Zdá se, že americký dolar hodlá zamířit směrem dolů. Nevypadá to však, že by s tím nějak pospíchal. Ilustrační foto: Pixabay.com

Již dříve jsme nastínili dlouhodobé medvědí vyhlídky amerického dolaru v souvislosti s nominací někdejší předsedkyně Fedu (americká centrální banka – pozn. red.) Janet Yellenové na post ministryně financí v Bidenově vládě. Pokud navíc Bidenův tým vynaloží maximální úsilí, aby jednotlivé části své politiky přizpůsobil Bidenovu prezidentskému programu, a nebude do výdajových iniciativ dávat příliš mnoho věcí, může být pro Republikány těžké na jeho agendě nespolupracovat.

To už možná očekáváme moc, ale je důležité zůstat objektivní. Mezitím je tady problém fiskálního útesu na konci roku, protože Republikáni a Demokraté zůstávají v otázce dalších stimulačních opatření dál rozděleni hlubokým příkopem. Vyplácení prostředků se tak bude dál komplikovat, a nespokojený Trump rozhodně nemá chuť spolupracovat na prosazování demokratické agendy.

Týdenní počet žádostí o americkou podporu v nezaměstnanosti se v minulém týdnu vyšplhal na nepěkných 778 tisíc, což je nejvyšší číslo za posledních pět týdnů. A to se vůbec nebavíme o pandemii covid-19. Je naprosto fantastické, jak zatvrzele trh neustále přehlíží beznaděj nejbližších období v očekávání raketového startu po nasazení vakcíny.

PSALI JSME:
Spojené státy pravděpodobně budou mít první ministryni financí v historii

Bezradné jednání FOMC

Zápis z jednání FOMC (Výbor FOMC má ve Fedu pravomoc stanovovat nastavení cílového intervalu pro klíčovou úrokovou sazbu – pozn. red.) zachycuje bolestně bezvýslednou debatu o postoji komise k programu nákupů, ale je téměř jisté, že v prosinci dojde ke změně verbálního závazku.

Ohledně možného prodloužení doby splatnosti (které je v zápise zmíněno jako jedna z možností – pozn. aut.) mají účastníci trhu zcela holubičí očekávání, ale bylo by hezké, kdyby byl Fed trochu konkrétnější a řekl víc, než že budou nákupy pokračovat i v nadcházejících měsících.

Většina účastníků měla za to, že by měla Komise tento závazek v jistou chvíli aktualizovat a začít jej podmiňovat kvalitou výsledků, čímž by svázala horizont, v němž Komise očekává realizaci nákupů aktiv, s ekonomickými podmínkami. Ještě vás to neuspalo? My si to vykládáme tak, že nejspíš uvidíme víc formulací typu pokud x, pak y, které budou znamenat minimální možný závazek předem.

Graf: EUR/USD

V zápise se také objevila stručná zmínka o tom, že se několik účastníků obává, že by stávající tempo nákupů hypotečních zástavních listů (MBS) mohlo přispět k potenciálním tlakům na oceňování na trhu s nemovitostmi. Tedy ke vzniku další bubliny na realitním trhu.

Po počátečním energickém výprodeji dolaru po amerických volbách už v mnoha případech byl pohyb cen roztěkaný, zejména u páru EUR/USD, který se navzdory příznivému klimatu a značné globální ochotě riskovat do konečných oblastí rozmezí k 1,2000 posouval jen zvolna. Je načase, aby dolaroví medvědi zvýšili momentum pádu dolaru pod významné hladiny podpory u více dolarových párů zároveň, jinak stoupá riziko jeho návratu výš.

Rozpočet EU – klíčový faktor pro silnější růst eura

První hlasování o rozpočtu EU bylo minulý týden Maďarskem a Polskem vetováno. Pokud jde o maďarský forint a polský zlotý, trhy tento problém bohorovně přehlížejí, ale unijní rozpočet se musí rychle schválit, jinak EU riskuje rozpoutání politické krize.

PSALI JSME:
Důvěra v evropskou ekonomiku klesá

Polský Senát v tomto týdnu přijal rezoluci požadující, aby vláda věc znovu zvážila a rozpočet schválila. Pro maďarského premiéra Viktora Orbána, který má problémy kvůli probíhajícímu vyšetřování kvůli možnému porušení unijních norem, je to však existenční otázka.

Ve středečním rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit maďarský premiér Orbán prohlásil: „To, co po mně, Angelo, požadujete, je sebevražda. Maďarsko i Polsko se snaží vykrucovat a chtějí, aby EU nejprve odsouhlasila úroveň výdajů a případné vyšetřování dodržování principů právního státu odložila, ale vzhledem k tomu, že se jedná o velké čisté příjemce evropských peněz, mají obě země – kromě možnosti celý rozpočet vetovat – jen slabou vyjednávací pozici.

A podle článku na serveru Bloomberg Quint je možné i toto jejich právo v případě potřeby obejít. Ale v posílení eura bychom měli větší důvěru, kdyby už byl tento problém smeten ze stolu.

Autor vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB ponechala nastavení své politiky beze změny

Zavřít reklamu ×
  1. dolar má nulovou hodnotu. zadluženost je tak veliká, že kdyby zítra měli splatit dluhy tak už není na mapě napis USA , ale Čínská lidově demokratická republika

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru