Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Názor
Již několik týdnů a měsíců nazpět při přemítání o tom, co vše se vrací k normálu, zmiňujeme rostoucí inflační očekávání. Mezitím přišla konference v Jackson Hole, kde 27. srpna šéf americké centrální banky oznámil změnu v tom, kam se bude snažit Fed směřovat cenový vývoj. V aktuálním nastavení, kdy inflace byla delší dobu pod dvěma procenty, to znamená ochotu udržovat uvolněnější politiku delší dobu s tím, že Fed bude mířit inflaci nad dvěma procenty.
Dolar kvůli Fedu slábne. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční trh sice něco takového čekal, ale samotné zasedání přece jen mělo na obchodování vliv. Především je patrný další nárůst inflačních očekávání, která za časovým horizontem pěti let vyrostla až do blízkosti 2,2 %.

Úrokové sazby s kratší splatností reagovaly drobným poklesem, zatímco na delším konci výnosové křivky došlo k nárůstu, který byl v dalších týdnech s výjimkou splatností nad deset let vymazán.

V každém případě se ale v souhrnu dále snížila reálná úroková míra. Z pohledu kurzu dolaru je důležité, že k takovým změnám u jiných měn, například eura, v inflačních očekáváních či v reálných úrokových sazbách nedošlo.

Vyšší inflace při relativně méně změněných vyhlídkách na růst ekonomiky představuje menší prostor pro posilování amerického dolaru. A skutečně, od konference v Jackson Hole dolar proti euru mírně oslabil z 1,18 USD/EUR na 1,20 USD/EUR.

PSALI JSME:
Fed mění přístup k cílování inflace

Následovalo oslabení eura, poté co se z Evropské centrální banky (ECB) ozval hlas mířící proti silnému euru. Otázka zní, bude ECB jednat tak, aby vyvážila z pohledu devizového trhu poslední uvolnění měnové politiky Fedu? My sice počítáme s dalším rozšířením nákupu aktiv ECB o 500 miliard eur, v situaci, kdy trh počítá dle mediánu agentury Bloomberg s 350 miliardami. Ale to není až tak silný kalibr.

ECB toho tedy pravděpodobně mnoho nenadělá, tedy pokud nenastane další silný šok a potřeba měnové podmínky dále uvolnit. V naší prognóze počítáme s tím, že dolar bude v horizontu roku oslabovat k 1,25 USD/EUR.

Nicméně i ECB aktuálně pracuje na revizi své strategie. V polovině příštího roku by v tomto mohlo být aspoň částečně hotovo. Ale i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová na minulém zasedání varovala, před tím, že jde o hlubokou komplexní změnu, která bude trvat dlouho. Prozatím ECB cíluje inflaci blízko ale pod dvě procenta. Je ale dobře možné, že tento cíl upraví podobným způsobem jako Fed, čímž ubere důvod k posilování eura.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace ani ECB korunu nerozhodily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru