V rozhovoru pro americký list The Wall Street Journal (WSJ) předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway dal také jednoznačně na srozuměnou, že jeho dary Nadaci Billa a Melindy Gatesových, které věnoval miliardy, skončí.
„Gatesova nadace po mé smrti nedostane žádné peníze,“ řekl Buffett, jenž Gatesovým v zatím posledním příspěvku zaslal čtyři miliardy dolarů (cca 94 miliardy korun, pozn. aut.).
Věštec z Omahy začínal s málem
Miliardář, přezdívaný věštec z Omahy, již rozdal více než polovinu svých akcií společnosti Berkshire Hathaway, kterou ovládl v roce 1965 a vybudoval z ní mocnou firmu. Po posledním kole charitativních příspěvků, které bylo představeno minulý pátek, vlastní Buffett téměř 130 miliard dolarů (tři biliony korun) v akciích firmy.
Berkshire Hathaway vlastní mimo jiné pojišťovnu Geico, železniční společnost BNSF a výrobce baterií Duracell. Berkshire byla původně malá textilní společnost, kterou Buffett v šedesátých letech dvacátého století koupil a přeměnil ji v mimořádně úspěšnou investiční společnost.
Jeho instinkt pro dobré obchody zajistil, že investice společnosti Berkshire Hathaway do různých společností v průběhu let výrazně překonávaly průměrnou výkonnost akciového trhu. Jeho tři děti musí jednomyslně rozhodnout, na jaké dobročinné účely pak finance poslouží.
Potomci se musí shodnout
Král investorů s bezkonkurenčním nadáním na to, jak z velkých peněz udělat ještě větší, naznačil, že Susie (71), Howiemu (69) a Peteru (66) Buffettovým neurčil žádné pokyny. Podělil se však o svůj osobní pohled na dárcovství.
„Peníze by měly být použity na pomoc lidem, kteří neměli takové štěstí jako my,“ řekl. „Na světě je osm miliard lidí a osud mne a moje děti začlenil mezi tu nejšťastnější setinu z jediného procenta nebo tak nějak. Nabízí se spousta způsobů, jak lidem pomoci,“ uvedl Buffett.
Už v roce 2006 miliardář, který se realizoval ve filantropii, oznámil, že je připraven rozdávat. Zavázal se, že bude po celý svůj život každoročně přispívat Gatesově nadaci a čtyřem fondů spojeným s Gatesovou rodinou.
Méně jasné ale bylo, co se stane s majetkem, který zůstane po jeho odchodu na věčnost. Skutečnost, že se Buffettovi v posledních letech, na rozdíl od mnoha jiných, nebývale dařilo, jen umocňovala napětí kolem otazníků, jaké plány spřádá na dobu, když už tady nebude.
Buffett pro americký deník WSJ upřesnil, že jeho dary pěti nadacím budou pokračovat pouze za jeho života. Připustil, že svou závěť několikrát změnil. K současnému záměru dospěl poté, co viděl, jak jeho děti v průběhu let dospívají.
Děti kráčejí v otcových šlépějích
Susie Buffettová, žije v Omaze a předsedá nadaci Sherwood, která podporuje předškolní vzdělávání a sociální spravedlnost. Řídí rovněž nadaci, pojmenované po její matce, Buffettově první manželce, která zemřela v roce 2004. Podle daňových přiznání nadace financuje především vysokoškolská stipendia.
Howie Buffett žije v Decaturu ve státě Illinois, farmaří a vede nadaci, která se zabývá potravinovou bezpečností, zmírňováním konfliktů a bojem proti obchodování s lidmi. Susie i Howie Buffettovi jsou členy správní rady společnosti Berkshire Hathaway.
Peter Buffett, hudební skladatel žijící nedaleko Kingstonu ve státě New York, a jeho manželka Jennifer Buffettová vedou nadaci NoVo, jejíž projekty zahrnují práci s domorodými komunitami.
„Mám velmi, velmi dobrý pocit z životních hodnot svých tří dětí a stoprocentně důvěřuji tomu, jak budou věci realizovat,“ řekl Warren Buffett deníku.
Šéf Berkshire dodal, že jeho děti budou mít oproti němu výhodu při reakci na případné budoucí změny zákonů upravujících daně a nadace.