Ve světě financí se 1+1 může rovnat 3. Stačí přidat procenta

Mnoho lidí pracuje s penězi na klasickém principu 1+1=2. Jiní zase využívají možností finančních trhů a dělají z peněz peníze – k jedné koruně přidají druhou a za čas mají tři. A tak mají někteří peněz mnohem více, než kolik vydělávají v zaměstnání nebo podnikáním. Přidat se do druhé skupiny přitom není těžké.
Ilustrační foto: Pexels.com

Jak spousta lidí spravuje finance?

Klasickým obrazem mnoha jedinců i rodin je bezpečné „střádání“ úspor. U mnohých jde přitom o střádání v hotovosti, kdy jsou celoživotní úspory uchovávány doma na tajném místě. Drtivá většina lidí nicméně dnes má své úspory alespoň uložené na bankovním účtu. Velice často jde ale o běžný účet či maximálně účet spořicí.

Proč není spoření nejlepší možnou volbou?

Protože takzvaně pod polštářem nebo na běžném účtu nejsou peníze nijak úročené. Národní měny jsou přitom konstruované tak, že postupně ztrácejí na hodnotě vinou inflace. Vaším základním cílem by proto mělo být své úspory před inflací ochránit.

V ideálním případě byste pak měli inflaci překonat. Pokud v tomto směru budete opravdu důslední a úspěšní, podaří se vám docílit toho, že do důchodu budete odcházet s výrazně vyšší částkou, než jakou jste si po celý život odkládali.

Co je třeba změnit?

Kromě toho, že svůj osobní, resp. rodinný rozpočet nastavíte jako trvale přebytkový, musíte své úspory nikoliv odkládat stranou, ale investovat. Díky tomu, že své peníze „vyměníte“ za výnosnější aktiva, investovanou částku postupně zhodnotíte.

Do čeho investovat peníze?

Možností je spousta. Ani zdaleka se přitom nemusíte omezovat na akcie a dluhopisy, jak se všeobecně doporučuje. Pokud máte hluboké znalosti nějakého oboru a dokážete v něm předpovídat růst hodnoty, jde o nejlepší volbu. Právě znalosti jsou klíčem k tomu, abyste snížili riziko ztráty investovaných prostředků, a naopak jste dosáhli maximálního možného výnosu.

Smysl tak mohou dávat i sběratelské předměty, jako jsou obrazy, automobily, poštovní známky nebo třeba komiksy či kartičky sportovců. Možnosti jsou v tomto směru prakticky neomezené.

Disponujete-li spíše menšími částkami, vhodným vstupem do světa investic a obchodování mohou být kryptoměny. Obchodování s kryptoměnami je jednoduše dostupné i drobnými investorům. Na rozdíl od akcií a dalších regulovaných cenných papírů nebudete potřebovat brokera a nebudete muset vyplňovat žádné investiční dotazníky či ručně podepisovat složité smlouvy.

Obchodovat kryptoměny můžete doslova za pár minut například přes českou kryptoměnovou burzu Coinmate. Pokud se ve světě kryptoměn ještě příliš nevyznáte, lze například právě Coinmate směle doporučit jako bezpečnou a stabilní burzu s mnohaletou historií.

Nezapomeňte diverzifikovat

Základním pravidlem každého drobného investora je maximalizovat výnos při co možná nejnižším riziku. Jednou z cest k tomuto cíli je takzvaná diverzifikace. To znamená, že své peníze určitým poměrem rozložíte do různých investic. Pokud některá z investic nevyjde, stále je zde vysoká šance, že růst hodnoty ostatních aktiv ztrátu převýší a vy budete přesto v zisku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Finmex Academy věří, že stojíme na prahu recese

Hrubý domácí produkt (HDP) v Česku klesá už počtvrté v řadě. Výsledky za 3. čtvrtletí zaznamenávají pokles o dalších  0,4 %. Pokud bude tento trend pokračovat i v dalším kvartálu, recese je nevyhnutelná. Nic …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB