Velké změny v technologickém a finančním sektoru

Některé z největších technologických a spotřebitelských akcií změní sektory v rámci velké reorganizace globálních akciových sektorů GICS (Globální klasifikační standard odvětví, pozn. red.) na závěr příštího týdne v pátek 17. března.
V rámci indexu S&P 500 dojde k přesunu celkem 38 akcií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato změna, která má dopad na většinu globálního odvětví ETF (burzovně obchodovaných fondů) v hodnotě deseti miliard dolarů, má lépe sladit to, co společnosti skutečně dělají, se sektory, do kterých spadají. Například v rámci indexu S&P 500 se bude přesouvat 38 akcií.

Největší americký sektor, technologický, se výrazně zredukuje a ještě více zkoncentruje. Zatímco finanční sektor, třetí největší, se zvětší o 20 procent. To vše ukazuje na obtížnost klasifikace mnoha akcií, která napomohla růstu tematického investování.

Největší změny spočívají v tom, že giganti v oblasti zpracování plateb Visa (V) a Mastercard (MA) opouštějí sektor informačních technologií (XLK) a spolu se společností PayPal (PYPL) se připojují k finančnímu sektoru (XLF).

Stanou se tak druhou a třetí největší akcií po společnostech Berkshire (BRK) a JP Morgan (JPM). Jejich odchodem se zvýší koncentrace IT, kde již nyní tvoří 40 procent Apple (AAPL) a Microsoft (MSFT). Zpracovatel dat Automatic Data (ADP) se přesune na deváté místo v žebříčku průmyslových podniků (XLI) před General Electric (GE).

Target (TGT) se přesouvá z kategorie Consumer discretionary (XLY) na deváté místo v kategorii Staples (XLP) spolu s Dollar General (DG) a Dollar Tree (DLTR). V indexu nemovitostí (XLRE) nedochází k žádným přírůstkům, ale objevuje se zde nová oborová členitost.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB