Velký výzkum o jídle: Méně se přejídáme, častěji obědváme

Analýza
Za posledních deset let prošlo stravování Čechů poměrně radikální proměnou – k lepšímu. Především mnohem častěji obědváme než v minulosti a současně se méně přejídáme a vybíráme si nutričně vyváženější jídla. Trend zdravějšího stravování je patrný i v jiných evropských zemích, jak ukázal velký mezinárodní průzkum stravovacích návyků FOOD, která před lety iniciovala společnost Edenred ve spolupráci s Evropskou unií.
Velkou porci vyžaduje k obědu čtvrtina Čechů a naopak téměř polovina procent žádá lehčí jídla. Foto: Pixabay

Není to tak dávno, co mezi Čechy převažovali ti, co jako hlavní prioritu brali hlavně se pořádně najíst. To, aby byl jejich oběd vyvážený, řešila ta menší část. Za deset let se ovšem situace otočila. Češi si mnohem více dávají záležet na tom, jak se stravují.

„Dnes je situace naprosto opačná. Velkou porci vyžaduje k obědu čtvrtina Čechů a naopak 44 procent žádá lehčí jídla,“ řekla Michaela Čihalíková, manažerka programu FOOD ze společnosti Edenred, která před lety spolu s EU odstartovala unikátní stejnojmenný průzkum stravovacích návyků. Edenred je celosvětovou jedničkou v platebních řešeních v oblasti zaměstnaneckých benefitů včetně stravovacích karet a stravenek.

PSALI JSME:
Přestávky na oběd jsou většinou povinné a neplacené

Zájem o lehčí pokrmy

Trend zdravějšího stravování deklarují rovněž restaurace. Zatímco před deseti lety silnou poptávku po lehčích jídlech hlásila pouze 3,5 procenta všech restaurací, dnes je to plná čtvrtina. Na druhou stranu zájem o zdravější jídlo je v Česku stále nejnižší ze všech sledovaných evropských zemí, byť rozdíl již není tak dramatický jako dříve.

Ze srovnávacích průzkumů Edenredu vyplývá další celoevropský trend, a to, že jídlu chceme věnovat kratší čas než dříve. V Česku dává nyní rychlé obsluze přednost 47 procent lidí, o deset procent více než v roce 2009. Podobný směr je patrný i v dalších zemích – nejméně při jídle spěchají Slováci, nejvíce Španělé.

PSALI JSME:
Ceny obědů rostou. Kde zaplatíme nejvíc a kde ušetříme?

České závodní jídelny

Ve srovnání s dalšími evropskými státy pak je zajímavé, že Čechy nejméně zajímá, kolik za jídlo utratí. To je ale z velké části dané tím, že ze všech sledovaných evropských zemí nejčastěji chodíme do restaurací a vybíráme jídlo ze zvýhodněného poledního menu, které v zahraničí není tak rozšířené.

„Zároveň ale Čechům rychle roste kupní síla a i firmy jim postupně zvyšují příspěvky na obědy,“ poznamenala Čihalíková. Dodala, že nejčastější hodnota stravenky je aktuálně 100 korun, průměrná útrata za oběd je ovšem o dvacet korun vyšší. Zaměstnavatelé přitom mohou přispívat až do výše 123 korun denně.

V návštěvách restaurací a závodních jídelen Češi dlouhodobě dominují evropskému žebříčku. Výrazně ale jak v Česku, tak i dalších zemích roste popularita odpočinkových místností, jídlo v nich si dává třetina lidí v Česku, ale třeba skoro šest z deseti Belgičanů.

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci si nejčastěji nosí k obědu jídlo z domova

Více kuřecího masa

Větší důraz na zdravou výživu se ostatně odráží rovněž na nákupních zvyklostech Čechů. Neustále se například zvyšuje spotřeba drůbežího masa. V roce 2017, z kdy má Český statistický úřad poslední údaje, byla dokonce rekordní. Jeden občan spotřeboval 27,3 kilogramu, což je o 1,8 procenta více než v roce 2016.

Celková spotřeba masa se přitom předloni nezměnila, zůstala na zhruba 80 kilogramech. O půl kilogramu (na 27,3 kilogramu) se však zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od počátku měření, které začalo v roce 1948. Podle Renaty Vodičkové z Českého statistického úřadu souvisí rovněž se zrychleným životním stylem, kdy lidé chtějí mít navařeno rychle. Zpracování například hovězího masa trvá déle, aby nebylo tuhé.

„Trend je neustále rostoucí, meziročně došlo ke zvýšení o půl kilogramu, ve výrobě bylo zvýšení o jeden kilogram na osobu. Soběstačnost je přibližně 65 procent,“ řekla o drůbežím masu Vodičková. Naopak poměr vepřového od padesátých let zůstává stále na polovině, klesá poměr spotřebovaného hovězího masa. Drůbeží maso tvořilo v polovině minulého století přibližně pět procent zkonzumovaného masa.

PSALI JSME:
Pět procent lidí si nemůže dovolit maso alespoň obden. Míra ohrožení chudobou v Česku vzrostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.