Veřejné finance ČR byly ve druhém čtvrtletí šesté nejzdravější v EU

Názor
Česká republika v letošním druhém čtvrtletí setrvala na šesté příčce žebříčku zemí EU s nejzdravějšími veřejnými financemi. Veřejný dluh v poměru k HDP činil v případě ČR 35,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí loňského roku dosáhla ČR veřejného dluhu ve výši 39,5 procenta HDP, tudíž meziročně došlo v kontextu EU k nadprůměrnému zlepšení stavu veřejných financí. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Eurostatu.
Veřejnou kasu čekají další výzvy – např. tlaky spojené s demografickým stárnutím obyvatelstva a souvisejícími vyššími nároky v oblasti financování zdravotnictví či starobních důchodů. Foto: Pixabay

Přesto už bylo i lépe. Na konci roku 2017 totiž ČR obsadila dokonce čtvrtou příčku výše uvedeného žebříčku. Loni ve druhém pololetí česká vláda totiž stlačovala výši dluhu pouze přechodně. Motivací jí byly hlavně říjnové parlamentní volbami a snaha zapůsobit na voliče obezřetným hospodařením.

V letošním prvním čtvrtletí pak ČR sestoupila na šestou pozici. Zůstalo před ní Estonsko, Lucembursko, Bulharsko a nově jí předběhlo Rumunsko a Lotyšsko. Ve druhém čtvrtletí pak Lotyšsko nahradila Litva, jinak pořadí na prvních šesti příčkách zůstává.

PSALI JSME:
Veřejný dluh? V přepočtu na jednoho obyvatele 164 700 korun

Nejzdravější veřejné finance v EU má nadále Estonsko, jehož dluh v poměru k HDP činí 8,3 procenta. Nejhůře jsou na tom Řecko (179,7) a Itálie (133,1). I když je umístění ČR v rámci EU příznivé, vláda by se neměla nechat takovým stavem uchlácholit.

Výše dluhu v poměru k HDP se totiž nadále nachází více než deset procentních bodů nad maximy celého období let 1993 až 2008, takže stále se nedá hovořit o tom, že se alespoň podařilo ozdravit veřejné finance na předkrizovou úroveň.

PSALI JSME:
Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Veřejnou kasu přitom čekají další výzvy. Nejen další ekonomické útlumy až recese, ale také tlaky spojené s demografickým stárnutím obyvatelstva a souvisejícími vyššími nároky v oblasti financování zdravotnictví či starobních důchodů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. Všechny tři pobaltské státy se vylidňují, vlastní produkce je na sestupu, senioři mají stále těžší život. Za takových podmínek je velmi pozoruhodné, kde se bere ona deklarovaná fiskální zdravost a stabilita. Že by finanční operace ve stylu pověstných voraček?

  2. K naší fiskální stabilitě je zcela nezbytné podchytit finanční zdroje těch oligarchů, kteří si odebrali přespříliš bez podpory veřejné infrastruktury a důchodového fondu a nyní je třeba progresivně zdanit příjmově i majetkově. Každý parazit jednou narazí na chřadnoucího hostitele a pak odpadne i on sám. Jenže stát není dojná kráva parazitů a měl by si své zdroje chýnit a parazity vysát tak, jak oni činili jemu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru