Veřejné finance ČR byly ve druhém čtvrtletí šesté nejzdravější v EU

Názor
Česká republika v letošním druhém čtvrtletí setrvala na šesté příčce žebříčku zemí EU s nejzdravějšími veřejnými financemi. Veřejný dluh v poměru k HDP činil v případě ČR 35,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí loňského roku dosáhla ČR veřejného dluhu ve výši 39,5 procenta HDP, tudíž meziročně došlo v kontextu EU k nadprůměrnému zlepšení stavu veřejných financí. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Eurostatu.
Veřejnou kasu čekají další výzvy – např. tlaky spojené s demografickým stárnutím obyvatelstva a souvisejícími vyššími nároky v oblasti financování zdravotnictví či starobních důchodů. Foto: Pixabay

Přesto už bylo i lépe. Na konci roku 2017 totiž ČR obsadila dokonce čtvrtou příčku výše uvedeného žebříčku. Loni ve druhém pololetí česká vláda totiž stlačovala výši dluhu pouze přechodně. Motivací jí byly hlavně říjnové parlamentní volbami a snaha zapůsobit na voliče obezřetným hospodařením.

V letošním prvním čtvrtletí pak ČR sestoupila na šestou pozici. Zůstalo před ní Estonsko, Lucembursko, Bulharsko a nově jí předběhlo Rumunsko a Lotyšsko. Ve druhém čtvrtletí pak Lotyšsko nahradila Litva, jinak pořadí na prvních šesti příčkách zůstává.

PSALI JSME:
Veřejný dluh? V přepočtu na jednoho obyvatele 164 700 korun

Nejzdravější veřejné finance v EU má nadále Estonsko, jehož dluh v poměru k HDP činí 8,3 procenta. Nejhůře jsou na tom Řecko (179,7) a Itálie (133,1). I když je umístění ČR v rámci EU příznivé, vláda by se neměla nechat takovým stavem uchlácholit.

Výše dluhu v poměru k HDP se totiž nadále nachází více než deset procentních bodů nad maximy celého období let 1993 až 2008, takže stále se nedá hovořit o tom, že se alespoň podařilo ozdravit veřejné finance na předkrizovou úroveň.

PSALI JSME:
Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Veřejnou kasu přitom čekají další výzvy. Nejen další ekonomické útlumy až recese, ale také tlaky spojené s demografickým stárnutím obyvatelstva a souvisejícími vyššími nároky v oblasti financování zdravotnictví či starobních důchodů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

×
  1. Všechny tři pobaltské státy se vylidňují, vlastní produkce je na sestupu, senioři mají stále těžší život. Za takových podmínek je velmi pozoruhodné, kde se bere ona deklarovaná fiskální zdravost a stabilita. Že by finanční operace ve stylu pověstných voraček?

  2. K naší fiskální stabilitě je zcela nezbytné podchytit finanční zdroje těch oligarchů, kteří si odebrali přespříliš bez podpory veřejné infrastruktury a důchodového fondu a nyní je třeba progresivně zdanit příjmově i majetkově. Každý parazit jednou narazí na chřadnoucího hostitele a pak odpadne i on sám. Jenže stát není dojná kráva parazitů a měl by si své zdroje chýnit a parazity vysát tak, jak oni činili jemu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru