Většina Čechů nevěří, že Babišova evidence snese více vajíček

Většina Čechů nevěří, že Babišova elektronická evidence tržeb (EET) státu přinese na daních více peněz. Potvrdila to anketa serveru Novinky.cz. Sice je to jen anketa, ale hlasovaly v ní tři tisíce lidí zaregistrovaných na poštovní adresu, takže už lze dovodit, že naznačuje převažující postoje. Na otázku „Podaří se podle vás ministerstvu financí po zavedení EET vybrat na daních o plánovaných 17,5 miliardy víc,“ odpovědělo 75,8 procenta, že ne.

Jiří Žežulka. Reprofoto: linkedin.com

Zajímavé jsou zde následné diskuze. Někteří lidé Babišovi fandí a píší, že živnostníkům se zkrátka nechce daně platit. Převažují ale spíše ty, které varují před likvidací vesnických hospod. Poměrně trefné jsou poznámky, že Babiš evidencí honí malé ryby. V EET se hraje o sedmnáct miliard korun, jenže v tom, že majitelé korporací a velkých finančních institucí vyvádějí zisky vydělané v Česku do zahraničí, ročně proudí podle odhadů kolem 500 až 700 miliard.

Žežulka: ne všechno je hned daňový únik

Skeptický k účinnosti EET je i bývalý šéf Finanční správy, spoluzakladatel daňové Kobry a dnes daňový expert v poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. „Elektronická evidence tržeb (EET) z podnikatelů více peněz na daních nevyždímá. Najdou si fígle, jak se větším odvodům vyhnout,“ řekl Žežulka deníku Právo. Jeho článek přinesly Novinky společně s anketou.

Zmiňuje známý trik, kdy se obchod rozepíše na rodinu nebo spolupracovníky.

„Základ daně sníží tím, že si namaluje výdaje, případně svůj obchod papírově rozdělí na celou rodinu. Hlava rodiny ho bude mít podle vývěsky na dveřích otevřen od šesti do osmi, manželka se samostatným identifikačním číslem od osmi do deseti, syn od deseti do dvanácti a tak dále,“ popsal v Právu Žežulka. Každý z nich bude mít základ daně nižší než milión a nedojde k překročení miliónového obratu, a to ani s EET.

Podle Žežulky navíc ne všechny peníze, které si stát nárokuje, jsou hned daňový únik. Upozorňuje na značnou druhotnou platební neschopnost, kdy firmy jsou nuceny žádat o posečkání s platbou daně.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru