Většina Čechů nevěří, že Babišova evidence snese více vajíček

Většina Čechů nevěří, že Babišova elektronická evidence tržeb (EET) státu přinese na daních více peněz. Potvrdila to anketa serveru Novinky.cz. Sice je to jen anketa, ale hlasovaly v ní tři tisíce lidí zaregistrovaných na poštovní adresu, takže už lze dovodit, že naznačuje převažující postoje. Na otázku „Podaří se podle vás ministerstvu financí po zavedení EET vybrat na daních o plánovaných 17,5 miliardy víc,“ odpovědělo 75,8 procenta, že ne.

Jiří Žežulka. Reprofoto: linkedin.com

Zajímavé jsou zde následné diskuze. Někteří lidé Babišovi fandí a píší, že živnostníkům se zkrátka nechce daně platit. Převažují ale spíše ty, které varují před likvidací vesnických hospod. Poměrně trefné jsou poznámky, že Babiš evidencí honí malé ryby. V EET se hraje o sedmnáct miliard korun, jenže v tom, že majitelé korporací a velkých finančních institucí vyvádějí zisky vydělané v Česku do zahraničí, ročně proudí podle odhadů kolem 500 až 700 miliard.

Žežulka: ne všechno je hned daňový únik

Skeptický k účinnosti EET je i bývalý šéf Finanční správy, spoluzakladatel daňové Kobry a dnes daňový expert v poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. „Elektronická evidence tržeb (EET) z podnikatelů více peněz na daních nevyždímá. Najdou si fígle, jak se větším odvodům vyhnout,“ řekl Žežulka deníku Právo. Jeho článek přinesly Novinky společně s anketou.

Zmiňuje známý trik, kdy se obchod rozepíše na rodinu nebo spolupracovníky.

„Základ daně sníží tím, že si namaluje výdaje, případně svůj obchod papírově rozdělí na celou rodinu. Hlava rodiny ho bude mít podle vývěsky na dveřích otevřen od šesti do osmi, manželka se samostatným identifikačním číslem od osmi do deseti, syn od deseti do dvanácti a tak dále,“ popsal v Právu Žežulka. Každý z nich bude mít základ daně nižší než milión a nedojde k překročení miliónového obratu, a to ani s EET.

Podle Žežulky navíc ne všechny peníze, které si stát nárokuje, jsou hned daňový únik. Upozorňuje na značnou druhotnou platební neschopnost, kdy firmy jsou nuceny žádat o posečkání s platbou daně.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Cukr a káva na houpačce

Cukr i káva v posledních týdnech oživily skoro až k 25 %. Po měsících prodeje dosáhl minulý měsíc cukr desetiletého minima a káva dvanáctiletého. Hlavním motorem pokračujícího oslabení je propad brazilského realu v …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru