bool(false)

Většina Čechů nevěří, že Babišova evidence snese více vajíček

Většina Čechů nevěří, že Babišova elektronická evidence tržeb (EET) státu přinese na daních více peněz. Potvrdila to anketa serveru Novinky.cz. Sice je to jen anketa, ale hlasovaly v ní tři tisíce lidí zaregistrovaných na poštovní adresu, takže už lze dovodit, že naznačuje převažující postoje. Na otázku „Podaří se podle vás ministerstvu financí po zavedení EET vybrat na daních o plánovaných 17,5 miliardy víc,“ odpovědělo 75,8 procenta, že ne.

Jiří Žežulka. Reprofoto: linkedin.com

Zajímavé jsou zde následné diskuze. Někteří lidé Babišovi fandí a píší, že živnostníkům se zkrátka nechce daně platit. Převažují ale spíše ty, které varují před likvidací vesnických hospod. Poměrně trefné jsou poznámky, že Babiš evidencí honí malé ryby. V EET se hraje o sedmnáct miliard korun, jenže v tom, že majitelé korporací a velkých finančních institucí vyvádějí zisky vydělané v Česku do zahraničí, ročně proudí podle odhadů kolem 500 až 700 miliard.

Žežulka: ne všechno je hned daňový únik

Skeptický k účinnosti EET je i bývalý šéf Finanční správy, spoluzakladatel daňové Kobry a dnes daňový expert v poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. „Elektronická evidence tržeb (EET) z podnikatelů více peněz na daních nevyždímá. Najdou si fígle, jak se větším odvodům vyhnout,“ řekl Žežulka deníku Právo. Jeho článek přinesly Novinky společně s anketou.

Zmiňuje známý trik, kdy se obchod rozepíše na rodinu nebo spolupracovníky.

„Základ daně sníží tím, že si namaluje výdaje, případně svůj obchod papírově rozdělí na celou rodinu. Hlava rodiny ho bude mít podle vývěsky na dveřích otevřen od šesti do osmi, manželka se samostatným identifikačním číslem od osmi do deseti, syn od deseti do dvanácti a tak dále,“ popsal v Právu Žežulka. Každý z nich bude mít základ daně nižší než milión a nedojde k překročení miliónového obratu, a to ani s EET.

Podle Žežulky navíc ne všechny peníze, které si stát nárokuje, jsou hned daňový únik. Upozorňuje na značnou druhotnou platební neschopnost, kdy firmy jsou nuceny žádat o posečkání s platbou daně.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru