Většina Čechů si někdy půjčila peníze, každý desátý se zadlužil rizikově

Průzkum
Zkušenost s půjčkou mají bezmála tři čtvrtiny Čechů. Rizikový úvěr si přitom vzala desetina z nich. Dobrou zprávou je ovšem to, že se oproti loňsku se situace mírně zlepšila, klesá i podíl nesplácených půjček. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Většina Čechů sice své závazky splácí bez potíží, desetina lidí si ale vzala rizikový úvěr. Ilustrační foto: ČNB

Loni jedenáct, letos deset procent. Takzvaný Index rizikového zadlužování ČBA se mírně snížil. Lidé si přitom podle citovaného průzkumu, kterého se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, nejčastěji půjčili na auto či motorku, na rekonstrukci bytu, ale také na spotřební elektroniku a bílé elektro.

Dvě třetiny Čechů přitom deklarovaly, že by si nikdy nepůjčily na zážitky nebo dovolenou a zdrženliví jsou, i pokud jde o sportovní vybavení nebo splácení půjčky další půjčkou. Když už si berou půjčku, nejčastěji to je u banky. U splátkových společností si pak půjčku vzala necelá třetina. Přibližně pětina si v případě potřeby půjčila od příbuzných nebo známých.

„Češi, kteří si půjčku v minulosti vzali, k tomu nejčastěji využili banku. To je dobrá zpráva, protože míra rizika je v tomto případě velmi nízká. Zarážející ale je, že lidé se často u nebankovních společností nezajímají například o to, jestli vůbec mají licenci od centrální banky. Míra rizika je v takovém případě velmi vysoká a může dojít k neočekávaným situacím,“ upozornil Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonné ředitelky ČBA.

U splátkových společností si licenci u centrální banky ověřovala pouze čtvrtina dotázaných. U půjček přímo od prodejců zboží to bylo ještě méně – 18 procent.

PSALI JSME:
Půjčky na „mokrý živnosťák“ přestávají být okrajovým problémem

Auto na splátky

Bezmála polovina Čechů, kteří si v minulosti půjčili, v tuto chvíli už nic nesplácí. Ti, kterým půjčka stále běží, nejčastěji splácejí auto nebo motorku, případně rekonstrukci bytu.

Schopnost lidí splácet své závazky je přitom pořád na dobré úrovni. „Je to už pár měsíců, co v bankovní statistice pravidelně zveřejňované Českou národní bankou s napětím sledujeme, zda se začíná zvyšovat podíl domácností, které se dostávají do potíží se splácením závazků vůči bankám,“ uvedla bankovní asociace.

Dodala, že v případě úvěrů domácnostem se jejich celkový objem zvýšil ke konci října o sedm miliard na 2 biliony a 131 miliard korun, přičemž podíl těch nevýkonných v nominálním vyjádření stagnoval na 27 miliardách a v relativním vyjádření tak klesnul na 1,2 procenta. U hypoték je tento podíl 0,58 procenta, tedy stejný jako v září – šlo ale o historické minimum.

„Na to, že ekonomika podle všeho vstoupila do recese a mediální obraz je špatný, je to velmi dobrá zpráva. Souhrnné statistiky sice neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností, nicméně nadále platí, že domácnosti mají v bankách uloženo více prostředků, než kolik jim dluží, a nadále velmi dobře splácejí,“ poznamenal Filip Hanzlík z ČBA.

PSALI JSME:
Navzdory krizi úspory domácností stouply

Hodně, nebo málo

Určitou zajímavostí je, že shodné procento obyvatel – 17 procent – si půjčuje buď více než půl milionu korun, anebo naopak méně než 20 tisíc. Nejčastěji to je proto, že lidé nemají dostatek hotovosti. Anebo se jich nechce čekat a šetřit na vybrané zboží. Někteří pak půjčkou využívají výhodných akcí na splátky. A nemalá část dotázaných také uvedla, že nemá možnost šetřit.

Mezi další důvody, proč si lidé berou úvěr, patří i to, že si chtěli něco koupit ve slevové akci a nechtěli se spoléhat na to, že akce bude trvat až do chvíle, kdy budou mít dostatek peněz. Někteří zase v průzkumu uvedli, že nechtěli sahat na své úspory. Téměř desetina lidí si pak vzala půjčku na splátku jiné půjčky – nejčastěji u banky, nebo u svých příbuzných a známých.

„Přitom právě sjednání půjčky pro splátku jiné půjčky patří mezi velmi rizikové chování. O svůj příjem můžeme přijít ze dne na den, například kvůli zranění. Pak nejsme schopni splácet své závazky a dostáváme se do takzvané dluhové spirály. Je tedy důležité i nadále posilovat finanční gramotnost české společnosti,“ poznamenal Michal Straka z agentury Ipsos.

Necelá třetina dlužníků by v případě problémů se schopností splácet zkusila s poskytovatelem půjčky vyjednat odklad splátek. Necelá čtvrtina by to řešila tak, že by si půjčila od příbuzných či známých. Téměř pětina by pak zkusila půjčky sloučit v bance a devět procent dotázaných uvedlo, že by situaci vůbec neřešilo.

PSALI JSME:
Půjčit peníze může být snadné, ale dostat je zpátky?

Zadlužené Vánoce

V následujících dvanácti měsících si hodlá půjčit pět procent Čechů. Víc než čtvrtina z nich přitom chce částku do 20 tisíc korun. Od 50 do 100 tisíc si plánuje půjčit šestnáct procent a od 100 do 200 tisíc čtrnáct procent české populace. Víc než půl milionu zvažuje desetina lidí, kteří si plánují půjčit. Nejčastěji je to opět na vybavení bytu, rekonstrukci, spotřební elektroniku a bílé elektro.

Podle jiného průzkumu, který agentura Ipsos připravila pro Zonky, pět procent dotázaných zvažuje, že si půjčí už na dárky na letošní Vánoce. Nejčastějším důvodem jsou rostoucí výdaje. Výsledky, s nimiž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit, ale ukázaly také to, že pětina domácností chce o svátcích omezit na nejnutnější minimum například výdaje na cukroví, výzdobu, ale také na vánoční dárky.

„Více než polovina oslovených, kteří přemýšlejí o půjčce na dárky, by se však zadlužila jen proto, aby mohli koupit buď ještě více dárků, anebo dárky tak drahé, že by jim na ně nestačily vlastní peníze. Jenže právě kvůli tomu, aby mohli své blízké u vánočního stromečku ohromit, se mohou nechat impulzivně zlákat ke zbytečné a nevýhodné půjčce,“ upozornila Veronika Benešová, která má na starosti půjčky Zonky a Air Bank.

Dodala, že si ale často neuvědomují, že takovou půjčku budou splácet třeba i několik příštích let. „Pak může stačit jen málo, aby dlužník přestal své závazky finančně zvládat a nakonec se dostal až do dluhové spirály,“ varuje Benešová.

PSALI JSME:
Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.