V říjnu stouply vklady u bank v korunách i cizích měnách o 3,17 miliardy korun a k 1. listopadu dosáhly rekordních 3,349 bilionu korun. O měsíc dříve se však úspory domácností zvýšily o víc než 18 miliard korun.
Nedá se tvrdit, že Češi šetří na horší časy jen v krizových dobách, ať už covidové nebo té současné. Jejich úspory až do letošního roku, kdy dvakrát přece jen došlo k poklesu, rostly nepřetržitě od roku 2015.
Pozitivní na struktuře úspor je nyní skutečnost, že neustává trend přesouvání peněz z převážně neúročených běžných účtů na jiná aktiva včetně spořicích účtů a termínovaných vkladů, na které se z běžných účtů v říjnu přesunuly téměř 34 miliardy korun.
I bez toho na nich dle údajů zveřejněných ČNB leží 1,55 bilionu korun, které dávají vydělávat sedm a více procent bankovním domům. Loni v září to však bylo rekordních 1,86 bilionu korun, tedy o 309,7 miliardy víc než nyní.
Potvrzuje se i další trend, a to je pokles zájmu o stavební spoření. Vklady tohoto druhu úložek zaznamenaly měsíční odliv 12,6 miliardy korun a české domácnosti tak mají ve stavebním spoření celkem přes 326 miliard korun.
Největší popularitu zažilo stavební spoření v letech 2009 a 2010, kdy byly úspory zhruba o sto miliard vyšší a pohybovaly se kolem 420 miliard korun.
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Chudí chudnou a bohatí bohatnou.V bankách mají většinu naspořeného bohatí. Důchodci mají úspory doma a lidé v produktivním věku dluží bance několik milionů za hypotéku…..