Navzdory krizi úspory domácností stouply

Navzdory katastrofickým zprávám šířeným našimi televizními stanicemi nejnovější data České národní banky (ČNB) nesvědčí o tom, že by národ upadl do chudoby. Zájem o prázdniny u moře dle cestovních kanceláří roste raketovým tempem a zimní lyžařské svátky na horách jsou již také povětšinou zamluvené. A úspory obyvatelstva dál rostou.
Trend přesouvání peněz z převážně neúročených běžných účtů na jiná aktiva včetně spořicích účtů a termínovaných vkladů neustává. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V říjnu stouply vklady u bank v korunách i cizích měnách o 3,17 miliardy korun a k 1. listopadu dosáhly rekordních 3,349 bilionu korun. O měsíc dříve se však úspory domácností zvýšily o víc než 18 miliard korun.

Nedá se tvrdit, že Češi šetří na horší časy jen v krizových dobách, ať už covidové nebo té současné. Jejich úspory až do letošního roku, kdy dvakrát přece jen došlo k poklesu, rostly nepřetržitě od roku 2015.

Pozitivní na struktuře úspor je nyní skutečnost, že neustává trend přesouvání peněz z převážně neúročených běžných účtů na jiná aktiva včetně spořicích účtů a termínovaných vkladů, na které se z běžných účtů v říjnu přesunuly téměř 34 miliardy korun.

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

I bez toho na nich dle údajů zveřejněných ČNB leží 1,55 bilionu korun, které dávají vydělávat sedm a více procent bankovním domům. Loni v září to však bylo rekordních 1,86 bilionu korun, tedy o 309,7 miliardy víc než nyní.

Potvrzuje se i další trend, a to je pokles zájmu o stavební spoření. Vklady tohoto druhu úložek zaznamenaly měsíční odliv 12,6 miliardy korun a české domácnosti tak mají ve stavebním spoření celkem přes 326 miliard korun.

Největší popularitu zažilo stavební spoření v letech 2009 a 2010, kdy byly úspory zhruba o sto miliard vyšší a pohybovaly se kolem 420 miliard korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Zavřít reklamu ×
  1. Chudí chudnou a bohatí bohatnou.V bankách mají většinu naspořeného bohatí. Důchodci mají úspory doma a lidé v produktivním věku dluží bance několik milionů za hypotéku…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.