Navzdory krizi úspory domácností stouply

Navzdory katastrofickým zprávám šířeným našimi televizními stanicemi nejnovější data České národní banky (ČNB) nesvědčí o tom, že by národ upadl do chudoby. Zájem o prázdniny u moře dle cestovních kanceláří roste raketovým tempem a zimní lyžařské svátky na horách jsou již také povětšinou zamluvené. A úspory obyvatelstva dál rostou.
Trend přesouvání peněz z převážně neúročených běžných účtů na jiná aktiva včetně spořicích účtů a termínovaných vkladů neustává. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V říjnu stouply vklady u bank v korunách i cizích měnách o 3,17 miliardy korun a k 1. listopadu dosáhly rekordních 3,349 bilionu korun. O měsíc dříve se však úspory domácností zvýšily o víc než 18 miliard korun.

Nedá se tvrdit, že Češi šetří na horší časy jen v krizových dobách, ať už covidové nebo té současné. Jejich úspory až do letošního roku, kdy dvakrát přece jen došlo k poklesu, rostly nepřetržitě od roku 2015.

Pozitivní na struktuře úspor je nyní skutečnost, že neustává trend přesouvání peněz z převážně neúročených běžných účtů na jiná aktiva včetně spořicích účtů a termínovaných vkladů, na které se z běžných účtů v říjnu přesunuly téměř 34 miliardy korun.

PSALI JSME:
České domácnosti opět navýšily své úspory

I bez toho na nich dle údajů zveřejněných ČNB leží 1,55 bilionu korun, které dávají vydělávat sedm a více procent bankovním domům. Loni v září to však bylo rekordních 1,86 bilionu korun, tedy o 309,7 miliardy víc než nyní.

Potvrzuje se i další trend, a to je pokles zájmu o stavební spoření. Vklady tohoto druhu úložek zaznamenaly měsíční odliv 12,6 miliardy korun a české domácnosti tak mají ve stavebním spoření celkem přes 326 miliard korun.

Největší popularitu zažilo stavební spoření v letech 2009 a 2010, kdy byly úspory zhruba o sto miliard vyšší a pohybovaly se kolem 420 miliard korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Zavřít reklamu ×
  1. Chudí chudnou a bohatí bohatnou.V bankách mají většinu naspořeného bohatí. Důchodci mají úspory doma a lidé v produktivním věku dluží bance několik milionů za hypotéku…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB