Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.
Necelá desetina Čechů na vánoční dárky nemá peníze, takže je nakupovat nebudou. Nejčastěji jde o lidi v důchodovém věku, bez zaměstnání, kterým finance často nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bezmála polovina Čechů nenechává pořizování dárků pod stromeček na poslední chvíli a nakupuje je jeden až tři měsíce před Vánocemi. Mají na ně i našetřené peníze a hlídá si jejich cenu. Až těsně před Vánoci a pouze ve slevových akcích nakupuje dárky každý osmý z dotazovaných.

Výzkum, který si nechala vypracovat společnost KRUK, rovněž ukázal, že na Vánoce se s velkým předstihem a s ohledem na ceny zboží připravují především ženy. Naopak tomu je při nakupování na poslední chvíli a bez ohledu na cenu – v tomto případě dominují právě muži.

Prázdno pod stromečkem

Necelá desetina Čechů v průzkumu uvedla, že na vánoční dárky nemají peníze, takže je nakupovat nebudou. Nejčastěji jde o lidi v důchodovém věku, bez zaměstnání, kterým finance často nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení.

PSALI JSME:
Vánoce budou nejdražší v historii a zároveň nejchudší za poslední roky

„Rozhodnutí nepořizovat na Vánoce žádné dárky, pokud na ně nemáme našetřeno, je určitě správné. Ostatně, jen o něco menší podíl respondentů našeho průzkumu uvádí, že si v rámci rodiny stejně žádné dárky nedávají a Vánoce považují především za příležitost strávit nějaký čas společně,“ uvedla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Tento přístup podle ní volí především penzisté nebo lidé zaměstnaní v oboru školství, vědy, výzkumu a kultury. „Dlouhodobě se také ukazuje, že si Češi na vánoční dárky, pokud na ně nemají peníze, zpravidla nepůjčují, a to i v době pandemie, kdy spoustě lidí vypadl jejich příjem,“ doplnila Palendalová.

Přibližně jeden až tři měsíce před Vánoci, ale bez ohledu na cenu, nakupuje dárky necelých 15 procent Čechů. Tento přístup zastávají spíše muži než ženy, obecně pak lidé ve věku 35 až 44 let, zaměstnaní v sektoru bankovních a pojišťovacích služeb, a s vyšším osobním příjmem.

„Plánování větších výdajů, jako jsou třeba právě nákupy dárků na Vánoce, jídla a náklady spojené s návštěvami příbuzných, by mělo být součástí domácího rozpočtu a samozřejmě to souvisí s úrovní finanční gramotnosti každého z nás,“ uvedla Jaroslava Palendalová.

PSALI JSME:
Chudší Vánoce. Na dárcích bude letos kvůli inflaci šetřit šest Čechů z deseti

Většina se uskromní

Také jiný výzkum, s nímž se redakce FAEI.cz seznámila, ukázal, že se většina domácností o letošních svátcích kvůli složité ekonomické situaci uskromní. Šlo o tradiční šetření agentury IPSOS pro Zonky, kterého se zúčastnil reprezentativní vzorek přesahující tisícovku lidí.

Výsledky ukázaly, že dokonce pětina oslovených omezí na nejnutnější minimum například výdaje na cukroví, výzdobu, ale právě také na vánoční dárky. Těch plánuje téměř 90 procent dotázaných pořizovat menší nebo stejný počet jako loni. A téměř pět procent lidí zvažuje, že si peníze na dárky letos půjčí.

„Více než polovina oslovených, kteří přemýšlejí o půjčce na dárky, by se však zadlužila jen proto, aby mohli koupit buď ještě více dárků, anebo dárky tak drahé, že by jim na ně nestačily vlastní peníze. Jenže právě kvůli tomu, aby mohli své blízké u vánočního stromečku ohromit, se mohou nechat impulzivně zlákat ke zbytečné a nevýhodné půjčce,” upozornila Veronika Benešová, která má na starosti půjčky Zonky a Air Bank.

PSALI JSME:
Češi chtějí šetřit, vánoční dárky nakoupí ve velkém na internetu

Takoví lidé si ale podle ní často neuvědomují, že takovou půjčku budou splácet třeba i několik příštích let. „Pak může stačit jen málo, aby dlužník přestal své závazky finančně zvládat a nakonec se dostal až do dluhové spirály,“ varovala Benešová.

Zvažovaná půjčka

Ačkoliv si stranou odkládá peníze na dárky v průběhu roku jen přibližně polovina lidí, dobrou zprávou podle autorů průzkumu pro Zonky je to, že půjčit si na ně je pro Čechy ve většině případů nemyslitelné.

„Oproti loňskému roku se dokonce zvýšil podíl lidí, kteří tvrdí, že by si na dárky nepůjčili nikdy. I přesto ale více než desetina dotázaných uvádí, že si půjčku na Vánoce sice ještě nikdy nevzali, do budoucna ale takovou možnost nevylučují,“ řekl Petr Šmíd, vedoucí oddělení Výzkum trhu pro Zonky a Air Bank.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Mnozí Češi podceňují náraz, který je kvůli zdražení energií čeká hned zkraje roku 2023

Zavřít reklamu ×
  1. Jestli mám na dárky nebo ne je mě u (_!_) Mnohem víc mě mrzí vítěz voleb „Pětidemolice“. To je opravdová tragedie. Tak arogantní vláda tu ještě nebyla! Třeba Pekarová….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB