Většina lidí je ochotna vyjádřit svůj postoj prostřednictvím oblečení

K hrdosti na svou státní příslušnost se hlásí 88 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který nechal realizovat český výrobce triček CityZen pro neziskovou organizaci Čeští mistři. Výsledky průzkumu mezi více než 1 000 respondentů také ukázaly, že 64 procent Čechů se nebrání projevit veřejně svůj názor – například potiskem na tričku. Přitom síla hrdosti i ochota veřejně projevit své postoje roste u Čechů s tím, zda a jak se společensky angažují.
Prvním počinem spolku bude uvedení unikátní série triček s potisky obrazů českých malířů z Galerie Zlatá Husa, jako jsou například Josef Čapek nebo Václav Špála. Foto: CityZen / Čeští mistři

Na své oblečení by si jako preferovaný motiv, vyjadřující hrdost na Českou republiku, vybrala téměř polovina symbol (43 %) a přírodní památku (40 %). Tento způsob demonstrace svého postoje je typičtější mezi mladými lidmi.

„Mladí Češi jsou výrazně ochotnější nosit oblečení, které vyjadřuje jejich názor. Ať už se jedná o názor na oblíbenou značku, oblíbený sportovní klub nebo postoj související s historií, politikou, společenským aktivismem nebo něčím jiným. Nepřijímají tedy automaticky hrdost jako samozřejmost, ale hledají si svůj osobní individuální vztah a důvod, proč být na něco hrdý,“ vysvětluje sociolog Jan Schmid z agentury Perfect Crowd.

Většina Čechů (88 %) je hrdá na své občanství. Podstatný vliv na přesvědčení o své hrdosti má to, zda se lidé zapojují do společenského dění, jako jsou například účast na veřejné úklidové akci či pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Průzkum také ukázal, že Češi za největší úspěchy považují historické a kulturní památky (49 %) a přírodní krásy (40 %). Více než třetina je hrdá na české osobnosti, české výrobky a řemesla nebo sportovní úspěchy. Přibližně každý pátý na vědu, tradice a humor.

„Je to zejména talent, šikovnost a zlaté české ručičky, které píší neustále další a další úspěšné příběhy, které České republice získávají dobré jméno doma i ve světě. V mnoha směrech jsme skutečnými mistry v tom, co děláme, i když si to třeba vždy neuvědomujeme,“ říká Lenka Jehličková předsedkyně spolku Čeští mistři, který má za cíl zvyšovat povědomí o úspěšných Češích, jejich dílech či dovednostech z různých oblastí, a přeneseně tak podpořit pocit hrdosti na Česko.

Prvním počinem spolku bude uvedení unikátní série triček s potisky obrazů českých malířů z Galerie Zlatá Husa, jako jsou například Josef Čapek nebo Václav Špála. Část z výtěžků aktivit bude věnována dobročinným účelům.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.