Větve u elektrických drátů za sto tisíc

Přijedete na chalupu, nebo se vrátíte z dovolené a na vašem pozemku se válejí uřezané větve. Vandalství? Nikoli, pouze důsledek toho, že jste nesplnili povinnost vyplývající z energetického zákona a někdo vás v tomto směru nahradil. Obvykle firma najatá distribuční společností.
Pokud se stromy vyšší tří metrů nachází v ochranném pásmu nebo koruna svými větvemi porušuje vzdálenost minimálně dvou metrů od vedení, je majitel upozorněn, že dřevina na jeho pozemku ohrožuje spolehlivý provoz elektrického vedení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Majitelé a uživatelé pozemků, přes které vede nadzemní elektrické vedení nebo na něž zasahuje ochranné pásmo distribuční soustavy, jsou totiž podle zákona povinni pravidelně odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečný a spolehlivý provoz energetické distribuční soustavy.

Musíte je pustit

Asi vás napadne, že by stačilo jen upozornění a větve z okolí nadzemního vedení byste odstranili sami.

A mají vůbec pracovníci provozovatele distribuční soustavy právo vstupu na váš soukromý pozemek?

Podle energetického zákona jim v souvislosti se zřizováním, obnovou a provozováním distribuční soustavy musíte umožnit vstup i vjezd.

Ze zákona mají dokonce právo nejen na vstup na soukromý pozemek, ale i na prořezání, a dokonce likvidaci větví (v případě nutnosti celých stromů, pozn. aut.).

Obvykle však odstraněné dřeviny nechávají na místě jejich majitelům.

Na druhou stranu je pravda, že k zásahu ze strany distribuční společnosti by mělo dojít až poté, co majitel pozemku nereaguje na upozornění se stanovením rozsahu, v jakém má dojít k odstranění stromoví a jiných porostů.

Sami udělat, nebo strpět

Tato výzva nemusí směřovat na každého majitele zvlášť, ale distributoři zasílají na města a obce žádost o zveřejnění upozornění způsobem v místě obvyklým. Tedy např. na webových stránkách či úřední desce.

Je to zkrátka povinnost, kterou musíte buď sami provádět, nebo ji na svém pozemku strpět.

Jaká je ochranná zóna?

Neodstraňují se pouze větve, které zasahují přímo do elektrického vedení (jejich odstranění může být velmi nebezpečné!), ale musí být dodržena zákonem stanovená vzdálenost – tzv. ochranná zóna.

Její velikost se liší podle druhu vedení. Pro nejčastěji využívanou síť o napětí do 35 kilovoltů platí pásmo sedmi metrů počítané od krajních fázových vodičů umístěných na konzoli.

Při započtení délky konzole by se od stožáru zapuštěného do země neměl na žádnou stranu nacházet strom ve vzdálenosti osmi až devíti metrů. A jeho větve by neměly zasahovat blíž než dva metry od drátů. Tato vzdálenost platí pro vodiče se základní izolací, u závěsných kabelových vedení je to poloviční vzdálenost.

Pokuta až sto tisíc?

Pokud se tedy zeleň vyšší tří metrů nachází v ochranném pásmu nebo koruna svými větvemi porušuje vzdálenost minimálně dvou metrů od vedení, je majitel upozorněn, že dřevina na jeho pozemku ohrožuje spolehlivý provoz elektrického vedení. Přitom je jasné, že co se ještě na podzim nebo v zimě zdálo jako bezpečná vzdálenost, stane se během jara důvodem k prořezání.

To samozřejmě může vyvolat nevoli u sadařů, když výzvu k prořezání větví dostanou v průběhu vegetačního období ovocných stromů. Radost samozřejmě nemají ani majitelé vzrostlých stromů, které slouží „jen“ jako okrasa či zajišťují soukromí.

Bránit se těmto upozorněním však znamená hrozbu pokuty až 100 000 Kč fyzické osobě (obvyklá taxa je kolem 20 000 Kč), firmy mohou dostat finanční trest až 15 milionů korun.

Velmi nebezpečná údržba

Bez ohledu na to, že jde o povinnost vyplývající ze zákona, likvidovat přerostlé větve v nejméně třímetrové výšce není jednoduchá a bezpečná činnost. Nebezpečí vyplývá nejen z práce ve výšce, ale také z blízkosti elektrického vedení. Nikdy se nepřibližujte k samotnému vedení. Pokud na něj spadne větev, nikdy se ji nesnažte odstranit, ale na tuto skutečnost upozorněte provozovatele sítě.

Úpravu koruny stromu by nikdo neměl provádět sám, bez spolupráce s osobou schopnou případně zavolat pomoc. Větve je výhodné zkracovat co nejvíc, aby nebylo nutné tuto činnost za rok opakovat. A také je užitečné myslet na ochranné pásmo už při výsadbě nových stromů či keřů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 15
Sdílet článek