Více než třetina Čechů si může dovolit vše, co potřebuje. Více než polovina ale má problém s nečekanými výdaji

Evropský průzkum agentury MillwardBrown pro skupinu KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, mimo jiné ukázal, v čem se Češi odlišují od jiných evropských národů, když jde o peníze.

Zpoždění s platbami závazků je podle průzkumu nejhorší v Polsku. Foto: Pixabay

„V našem mezinárodním průzkumu Češi potvrdili, že se aktivně zajímají o finanční záležitosti, s penězi vycházejí převážně dobře a deklarují, že se zadlužují s rozmyslem,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Češi podle průzkumu velmi vysoko hodnotí svoji finanční gramotnost – jen necelých sedm procent respondentů přiznalo velmi nízkou nebo žádnou znalost bankovních produktů. Pro srovnání: V Itálii to bylo více než 18 % z dotazovaných. Výbornou nebo velmi dobrou znalost bankovních produktů deklaruje 34 % Čechů, nejvýše svoji finanční gramotnost hodnotí Slováci (40 %).

Nadprůměrně hodnotíme i svoji finanční situaci. Plných 37 % českých respondentů průzkumu uvedlo, že si může dovolit vše, co potřebuje, spoří a zvládne pokrýt i neplánované výdaje. Stejně jsou na tom i Slováci.

Nejlépe (43 %) ale hodnotí svoji finanční situaci Němci a nejhůře respondenti v Itálii a Rumunsku, kde více než 17 % z nich přiznává, že často nemá prostředky ani na nejnutnější potřeby. Dvě třetiny Poláků (64 %) uvádějí, že mají dostatek peněz na běžné potřeby, ale nečekané výdaje jim způsobují problémy. Ve stejné situaci je polovina Čechů (51 %).

OPOŽDĚNÉ PLATBY

Téměř polovina Čechů (44 %) v průzkumu uvedla, že měla větší či menší zpoždění se splátkami dluhu nebo platbami za jiné závazky. „Platební morálka dlužníků je ale spíše podprůměrná – skoro pětina respondentů měla v době průzkumu nějaký závazek po splatnosti,“ komentuje to tisková mluvčí. Zpoždění s platbami závazků je podle průzkumu nejhorší v Polsku, kde se k němu přiznalo více než 57 % respondentů. Nejlépe z průzkumu vyšli Španělé (29 %) a Slováci (36 %).

Závazky po splatnosti má téměř pětina (18 %) dotazovaných Čechů. V případě Němců je to téměř třetina (29 %), zatímco v Polsku je to méně než 12 % respondentů. Zpoždění plateb českých dlužníků se týká nejčastěji splátek úvěrů (29 %). „Zatímco Češi mají nesplacené závazky především k bankám a přátelům či rodině (18 %), v Itálii a Rumunsku dluží lidé hlavně za elektřinu či plyn. Ve Španělsku mají dlužníci největší problém se splácením hypoték a v Polsku s nájmem,“ dodává Kolářová.

Z českých respondentů průzkumu má aktuálně nějakou půjčku 44 % a dalších 12 % plánuje vzít si úvěr během následujícího roku. Nejzadluženější jsou lidé v Rumunsku, kde má půjčku přes 60 % respondentů a dalších více než 33 % se plánuje zadlužit v následujícím roce. Nejméně půjček splácejí respondenti z Německa (méně než 38 %), kde se také nejméně lidí plánuje zadlužit (méně než 10 %).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.