Více než třetina Čechů si může dovolit vše, co potřebuje. Více než polovina ale má problém s nečekanými výdaji

Evropský průzkum agentury MillwardBrown pro skupinu KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, mimo jiné ukázal, v čem se Češi odlišují od jiných evropských národů, když jde o peníze.

Zpoždění s platbami závazků je podle průzkumu nejhorší v Polsku. Foto: Pixabay

„V našem mezinárodním průzkumu Češi potvrdili, že se aktivně zajímají o finanční záležitosti, s penězi vycházejí převážně dobře a deklarují, že se zadlužují s rozmyslem,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Češi podle průzkumu velmi vysoko hodnotí svoji finanční gramotnost – jen necelých sedm procent respondentů přiznalo velmi nízkou nebo žádnou znalost bankovních produktů. Pro srovnání: V Itálii to bylo více než 18 % z dotazovaných. Výbornou nebo velmi dobrou znalost bankovních produktů deklaruje 34 % Čechů, nejvýše svoji finanční gramotnost hodnotí Slováci (40 %).

Nadprůměrně hodnotíme i svoji finanční situaci. Plných 37 % českých respondentů průzkumu uvedlo, že si může dovolit vše, co potřebuje, spoří a zvládne pokrýt i neplánované výdaje. Stejně jsou na tom i Slováci.

Nejlépe (43 %) ale hodnotí svoji finanční situaci Němci a nejhůře respondenti v Itálii a Rumunsku, kde více než 17 % z nich přiznává, že často nemá prostředky ani na nejnutnější potřeby. Dvě třetiny Poláků (64 %) uvádějí, že mají dostatek peněz na běžné potřeby, ale nečekané výdaje jim způsobují problémy. Ve stejné situaci je polovina Čechů (51 %).

OPOŽDĚNÉ PLATBY

Téměř polovina Čechů (44 %) v průzkumu uvedla, že měla větší či menší zpoždění se splátkami dluhu nebo platbami za jiné závazky. „Platební morálka dlužníků je ale spíše podprůměrná – skoro pětina respondentů měla v době průzkumu nějaký závazek po splatnosti,“ komentuje to tisková mluvčí. Zpoždění s platbami závazků je podle průzkumu nejhorší v Polsku, kde se k němu přiznalo více než 57 % respondentů. Nejlépe z průzkumu vyšli Španělé (29 %) a Slováci (36 %).

Závazky po splatnosti má téměř pětina (18 %) dotazovaných Čechů. V případě Němců je to téměř třetina (29 %), zatímco v Polsku je to méně než 12 % respondentů. Zpoždění plateb českých dlužníků se týká nejčastěji splátek úvěrů (29 %). „Zatímco Češi mají nesplacené závazky především k bankám a přátelům či rodině (18 %), v Itálii a Rumunsku dluží lidé hlavně za elektřinu či plyn. Ve Španělsku mají dlužníci největší problém se splácením hypoték a v Polsku s nájmem,“ dodává Kolářová.

Z českých respondentů průzkumu má aktuálně nějakou půjčku 44 % a dalších 12 % plánuje vzít si úvěr během následujícího roku. Nejzadluženější jsou lidé v Rumunsku, kde má půjčku přes 60 % respondentů a dalších více než 33 % se plánuje zadlužit v následujícím roce. Nejméně půjček splácejí respondenti z Německa (méně než 38 %), kde se také nejméně lidí plánuje zadlužit (méně než 10 %).

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Úrokové sazby se letos už zřejmě nezvednou

Míra inflace v listopadu činila podle Českého statistického úřadu rovná dvě procenta, a ocitla se tak přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky (ČNB). Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru