Videokonference nejsou mezi Čechy příliš oblíbené

Videokonference jsou podle průzkumu Harvard Business Review pátou nejpoužívanější technologií pro týmovou komunikaci ve firmách, a pokud jde o efektivitu při práci na dálku, umístily se na druhém místě hned po sdílení dokumentů v cloudu. Češi je ale nemají příliš v oblibě.
Videokonference využívá podle ankety Asociace malých a středních podniků pětina firem a sedm procent živnostníků. Foto: Depositphotos.com

Pracovat z domova nebo na dálku je v současnosti stále běžnější. Jen v České republice během posledních deseti let přibylo 85 tisíc lidí, kteří alespoň občas využívají tzv. home office.

Pracovní týmy v kancelářích proto musí reagovat na větší potřebu mobility. Existuje však rozdíl mezi tím, jaké technologie lidé ve firmách v takových případech využívají, a které hodnotí jako nejefektivnější.

„Například průzkum Harvard Business Review ukázal, že videokonference jsou až pátou nejpoužívanější technologií. Pokud ale dotazovaní odpovídali na otázku efektivity, rázem se videokonference umístily jako druhé, hned za sdílením dokumentů v cloudu,“ uvádí Ivan Sýkora, expert na technologie pro týmovou spolupráci z IT společnosti Cisco.

Mezi Čechy ale nejsou videokonference příliš oblíbené. „Podle údajů Eurostatu je využívá jen 42 % lidí. Tento podíl ale vzroste na 49 %, pokud se zaměříme pouze na ty, kteří během posledních tří měsíců použili internet,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Videokonference v České republice využívá podle ankety Asociace malých a středních podniků (AMSP ČR) pětina firem a sedm procent živnostníků. Díky přístupu k internetu (86 % domácností) má přitom Česko dobrou výchozí pozici. Nevýhodou je naopak nižší rychlost připojení (medián 18,9 Mb/s) než třeba v Dánsku, Švédsku nebo Nizozemsku. V podnicích jde o nejméně využívanou digitální technologii. V rámci evropských zemí jsou videohovory nejoblíbenější v Dánsku (67 %), Makedonii (60 %) a Litvě (59 %).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena