Víte, jak zabezpečit majetek před přírodními živly?

Působení živlů se lze ubránit jen těžko, s vhodným pojištěním však lze omezit finanční dopady. Vždy je ale třeba věnovat pozornost pojistným podmínkám, které rozhodují o tom, kolik peněz pojišťovna vyplatí.
Působení živlů se lze ubránit jen těžko, s vhodným pojištěním však lze omezit finanční dopady. Foto: Pixabay

Vichřice, krupobití, úder blesku a požár jsou rizika, která v Česku způsobují největší finanční škody na majetku, obvykle v řádu milionů korun na jednotlivou událost. Bývají obsažena už v základní variantě pojištění majetku, každá pojišťovna však na tato rizika pohlíží trochu odlišně.

Velkou pozornost věnujte definicím pojistných událostí a výluk v pojistné smlouvě, každá pojišťovna si je stanovuje jinak. Za vichřici je například považován pohyb větru až od určité rychlosti, různí se například rozsah maximálního krytí pro nemovitost, která se nachází v záplavových oblastech. Některé nemovitosti v nejrizikovějších povodňových oblastech jsou u většiny pojišťoven nepojistitelné.

Omyl, který vyjde draho

Pojištěním si můžete zabezpečit jak nemovitost (dům, chata, chalupa, garáž), tak domácnost (nábytek, elektronika a další vybavení). Každé z nich tudíž chrání jinou část majetku. Podle expertů na pojištění si ale právě tyto produkty klienti často pletou.

Bohužel omyl v tomto případě může vyjít draho. Například když je pojištěna jen nemovitost a vichřice poničí střechu, přičemž otvorem ve střeše pronikne déšť, který zaplaví vnitřní vybavení, má majitel nárok pouze na náhradu za opravu střechy. Pokud má pojištěnou domácnost, ale dojde ke zničení stavby, získá náhradu pouze za vybavení. Proto je dobré se před sjednáním pojištění poradit s odborníkem na tuto oblast pojištění.

Jak si vybrat pojištění a jak se o něj starat

Tuzemské pojišťovny nabízí celou řadu produktů a není v silách běžného spotřebitele se v nich vyznat. S výběrem si můžete nechat poradit od makléře, použít online srovnávač nebo kombinaci obojího v podobě online služeb na správu pojištění. Při rozhodování se určitě neřiďte pouze cenou, klíčový by měl být rozsah krytí a výluky. Z pojištění majetku je třeba dbát na správné místo pojištění (byt, sklep, jiné místo pojištění).  Svá specifika pojištění mají cennosti neobvyklé hodnoty, jako jsou umělecká díla či sbírky.

Pokud už pojištění máte, potom nezapomínejte na jeho aktualizaci. Obzvlášť ceny nemovitostí prošly v posledních letech velkými změnami a jejich hodnoty neodpovídají cenám ve smlouvách před pěti či deseti lety. Pokud máte nemovitost tzv. podpojištěnou, tedy pojištěnou na menší částku, než je její reálná hodnota, musíte v případě pojištění počítat s výrazným krácením pojistného plnění. Hlídat si aktuální hodnotu majetku se vyplatí i u vybavení domácnosti, kde mohla elektronika či spotřebiče zestárnout, a tudíž klesnout na hodnotě.

Jak na nahlášení škody

Pokud se stane, že živel skutečně udeří a máte uzavřené pojištění, čeká vás nahlášení pojistné události. Při vzniku pojistné škody je potřeba v první řadě zamezit vzniku dalších škod, tedy zabezpečit majetek.

Ihned poté byste měli událost nahlásit pojišťovně. Prioritně je potřeba pořídit fotodokumentaci, se kterou se vám budou vzniklé škody lépe prokazovat. Třeba v případě plošných pohrom, kdy likvidátoři řeší najednou desítky případů, trvá déle, než k vám dorazí.

Vy přitom budete chtít škody začít odstraňovat. S tím nemusíte čekat na likvidátora, ale než se do odstranění následků pustíte, zajistěte si pečlivou fotodokumentaci, kterou pak předložíte ke kontrole. K hlášení budete dále potřebovat formulář, který je dostupný na webových stránkách pojišťovny, a pojistnou smlouvu. Pro tyto případy je vhodné mít dokument v elektronické podobě, urychlí to jednání s pojišťovnou.

Autor je ředitel služby DOK
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB