Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Názor
Víte, proč je v Praze tolik činžovních domů v centru prázdných, fungují v nich jen obchody v suterénech, ale byty zejí už i desítky let prázdnotou? Navzdory tomu, že v metropoli je po bytech hlad a že jsou prodejné za pohádkový ranec. Velmi často, když na takový činžák narazíte, a podíváte se pak do katastru nemovitostí, zjistíte, že už od 90. let patří nějakému Italovi.
Italský vlastník historického obřího činžovního domu na Náměstí Míru odmítá veškeré nabídky investorů, kteří by dům chtěli opravit a byty pak pronajmout nebo prodat. Reprofoto: Google Maps

Na počátku českého kapitalismu totiž mnozí restituenti italským rodinám za hubičku rozprodali to, co jim spadlo do klína. Většina těchto italských „investorů“ do pražských činžáků ale jen bez práce ulila peníze před italským berňákem.

Nepotřebují byty opravit, pronajímat dlouhodobě či krátkodobě, jen do nich zašili své „italské“ peníze. V lepším případě pronajali spodní část na obchod či jiné služby, užívají jeden apartmán. Zbytek domu ke škodě veřejného prostoru a obyvatel Prahy chátrá.

PSALI JSME:
Pražanů přibývá každým rokem, ale nemají kde bydlet

Liberální podmínky pro každého?

Portál FAEI.cz má informace o tom, jak například italský vlastník historického obřího činžovního domu na Náměstí Míru (v suterénu je prodejna potravin) rezolutně odmítá veškeré nabídky českých i zahraničních realitních investorů, kteří by dům chtěli opravit a byty pak pronajmout nebo prodat.

Prázdné činžáky vlastní Italové i v okolí Legerovy, kousek od kostela sv. Štěpána. Podobné je to i na Smíchově: Ve Štefánikově ulici vedle divadla, kde jeden Ital toliko převedl rozpadající se činžák jinému Italovi…

Každý si může dělat se svým majetkem, co chce, namítnou liberálové. Pravda. Jenže na druhou stranu každý, kdo ho nabyl legálně, řádně platil daně ve své domovské zemi i cizině. Ten, kdo jen uhýbá a dělá si svévolně, co chce, ve veřejném prostoru ke škodě druhých (padající fasády a prázdné domy ke škodě druhých nepochybně jsou), by asi tak liberální podmínky mít neměl.

PSALI JSME:
Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

Daně na ně

V Praze nejsou byty, hlásají denně titulky v médiích. Je také pravda, že bydlet na Václaváku nebo na Náměstí Míru nepatří k základním lidským právům. Nechť tam bydlí, kdo na to má, a cenu ať určí nabídka-poptávka. Ale aby z Prahy byla taková „finanční matrace“ italských rodin, které na svůj majetek ovlivňující kvalitu života ve městě léta kašlou? To snad ne.

Zestátnit? Jen to ne, proboha. Nejmenovaný soud už v případě jistého zámku ve vlastnictví italského vlastníka, který ho nechává spadnout, k tomu chce přikročit. Nabízelo by se to i v případě anonymní firmy vlastnící už léta chátrající barokní budovu bývalého Vyšehradského nádraží. Jenže stát by si s těmito objekty stejně nevěděl pořádně rady, chce se podotknout.

Ve Štefánikově ulici, hned v sousedství divadla, jeden Ital toliko převedl rozpadající se činžák jinému. Reprofoto: Google Maps

Daně na ně. Stačilo by vyhlásit, že v horizontu několika let budou všechny chátrající objekty zdaněny nehorázně vysokou daní z nemovitosti. A v tu chvíli to přestane být pro tyto vlastníky ekonomicky pohodlné. Dům buď opraví, nebo zkrátka prodají. Úhrada daně je přitom i snadno vymahatelná: Nezaplatíš? Dům bude exekvován a vydražen.

PSALI JSME:
Praha by potřebovala osm až deset tisíc zahájených bytů ročně

Příběh ze Žižkova

To, jak dokáže daňový mechanismus dát věci do tržního pohybu, bylo vidět i na případu jistého činžáku v Bořivojově ulici na pražském Žižkově. Italové činžák opravili a vydávali jej za bytový dům. Jenže ve skutečnosti v něm udělali v něm hotel a „byty“ pronajímali přes portály Airbnb a Booking.com.

Z Itálie, od finančáku, přišel daňový odpustek: Když něco zaplatíte, na ostatní se ptát nebudeme. Italové potřebovali rychle peníze, a tak dům prodali s tím, že si jej od nového vlastníka pronajmou, aby mohli pokračovat ve výnosném byznysu přímo před očima českého berňáku. Jakže tenhle příběh skončil? Český vlastník vzal vážně fakt, že odpovídá za to, co se v jeho domě děje, a taky prý potřeboval hotovost. Tak se Italů i s jejich „podnikáním“ zbavil.

Zavřít reklamu ×
  1. Takže v hlavním městě budou padat baráky lidem na hlavu, ale to je v pořádku. Když za sociku zborili tesnovske nádraží, to bylo řevu. Ale teď je vše ok, vždyť Italové jsou hodní, milí, i když dělají vlastně to samé, jen pomalu, že Prazaci…

    • Dobrý den, pokud se o dům nestará a nechá ho chátrat jedině vyvlastnit nebo uvalit na každý neobsazený byt daně.

  2. Prijde mi to kravina jako uliti penez z Italie.
    Kdyz ten barak bude po XX letech na spadnuti
    bude i jeho cena na nizsi.

    • Barák (starý) nikoho nezajímá, skutečnou cenu má pozemek a pokud je na lukrativním místě jako ty z článku, má parcela cenu větší než barák. Pokud spadne nebo je zbourán, developeři za parcelu dají majlant

  3. Jen doufám, že ten příklad s chátrajícím zámkem a Italem není ten ze severní Moravy, kdy ho Ital po letech chátrání koupil, udělal základní opravy, včetně opravy zevnějšku, takže už nehyzdí okolí, akorát za to, že nepostupoval rychle, tak dostal půl mega pokutu od památkářů, bez ohledu na skutečnost, že bez něj by už jaksi asi spadl. Což ho kupodivu trochu naštvalo a odmítá ho dál opravovat a chce jej prodat – jen ho jaksi nikdo nechce koupit. Kupodivu – s takovým přístupem úřadů.

  4. důvod je často jiný…. čekají, až se barák rozpadne a dovolí mu legálně postavit na jeho místě zcela nový, často i vyšší. Z 90% Ital neumí opravit původní baráky původními technologiemi. Nemají vztah k naším městům a vědí, že postavit nový dům je dnes finančně daleko zajímavější než opravovat původní dům s původní dispozicí chodeb, koupelen….. Prostě u nového domu architekt má volnou ruku a je levnější.
    žasl jsem nad vyprávěním restaurátora jak Italové opravují památky, jak to odfláknou (pozor, pár ukázkových doma zaplatí EU), obecný průměr je špatný.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.